Jedna z bánk pozastavila refinancovanie hypoték, teraz sa vracia do normálu. Sadzby medzitým vystrelili nahor

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Dano Veselský

Slováci sa upäli na hypotéky. A to až tak húfne, že ČSOB musela dočasne pozastaviť refinancovanie hypoték. Po prvotnom ošiali sa zrejme situácia zastabilizovala. Banka totiž hlási, že do pár dní sa vráti do štandardného režimu.

„Od podania žiadosti až po jej schválenie uplynulo viac ako 30 pracovných dní,“ hovorí Ivan, ktorý sa rozhodol v ČSOB refinancovať hypotéku, aby si zabezpečil na ďalších 20 rokov výhodnú úrokovú sadzbu.

Ivan bol jedným z tých, ktorý sa v prvej fáze zdražovania rozhodol využiť kampaň banky. Záujem bol však taký obrovský, že žiadosti nestíhali spracovávať. Aj preto sa v polovici apríla banka rozhodla pozastaviť nové žiadosti o refinancovanie starých hypoték.

„Pre veľmi vysoký záujem o hypotekárne úvery sme museli dočasne pristúpiť k pozastaveniu prijímania žiadosti o refinancovanie, aby sme vedeli prioritne posudzovať a schvaľovať nové žiadosti o úvery, nevyhnutné pre získanie novej nehnuteľnosti. Teda aby klienti mohli riešiť túto elementárnu potrebu bývania,“ potvrdila nám vtedy hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Súvisiaci obsah

Sadzby sa poriadne zvýšili​

Po zhruba troch týždňoch sa banka k refinancovaniu opäť vracia. 

„Išlo o dočasné riešenie v dôsledku mimoriadne vysokého záujmu o úvery a v nasledujúcich dňoch opätovne pristúpime k prijímaniu žiadostí o refinancovanie už existujúcich hypoték,“ potvrdila Jamborová.

Medzitým však úrokové sadzby poriadne zvýšili. Napríklad pri 10-ročnom fixe banka na počiatku ponúkala úrokové sadzby na úrovni 0,99 percenta a aktuálne je to 2,25 percenta a pri 20-ročnej fixácii to zasa vzrástlo z 1,35 percenta na súčasných 2,75.

ČSOB však nie je jediná banka, ktorá prežila obrovský nápor. Aj UniCredit pred časom lákala výhodnými sadzbami pri dlhodobých fixáciách.

„Nápor je vysoký a samotný proces schválenia úveru až k podpisu zmluvy o úvere aktuálne dosahuje 20 pracovných dní, čo je prechodná záležitosť. Pred náporom bol štandard do 5 dní od žiadosti,“ uviedla ešte koncom apríla hovorkyňa UniCredit bank Zuzana Ďuďáková.

Ani ostatné banky sa nevyhli zvýšenému záujmu. Desaťtisíce ľudí si chcelo zaistiť na čo najdlhšiu dobu čo najlepšiu úrokovú sadzbu. Analytici totiž predpovedajú, že éra lacných hypoték tak skoro už nepríde.  

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.