Ukrajina stopla časť plynu smerom na Slovensko. Na vine sú Rusi

Ilustračná snímka
plyn, potrubie Zdroj: Profimedia.sk

Súboj o plyn do Európy pokračuje. Ukrajina zastavila tok ruskej komodity cez stanicu Sochranovka, ktorá je jedna z kľúčových vstupných bodov tranzitu plyn na starý kontinent. Podľa analytika to však nie je vinou Ukrajiny, ale ruských okupačných síl. Tento plynovod totiž vedie cez Luhanskú oblasť, ktorej časť majú pod kontrolu ruskí separatisti.

„Zatiaľ vidíme, že preprava plynu cez vstupný bod Veľké Kapušany smerom od Užhorodu nám včera aj dnes podľa všetkých dostupných údajov z Eustreamu klesá,“ uviedol Hirman. A nielen nám, ale aj do Európy.

Ukrajinci podľa neho oznámili, že nie sú schopní prepravovať plyn cez vstupný bod Sochranovka a kompresorovú stanicu Novopskov. Stratili nad ňou kontrolu, keďže ju obsadila ruská armáda.

Ukrajinci už podľa Hirmana zaznamenali, že tranzitný plyn, ktorý mal smerovať do Európy, Rusi presmerovávajú do vnútra okupovanej časti Luhanskej oblasti. A dokonca ho môžu prepraviť oblúkom naspäť k sebe do Ruska.

„Je to v rukách ruskej strany a nie ukrajinskej,“ poznamenal analytik.

Situácia s dodávkami ropy a plynu je stabilná

Minister hospodárstva Richard Sulík oznámil, že nie sú žiadne informácie ani indície o tom, že by malo prísť k obmedzeniu dodávok. Priblížil, že hoci dodávky ruského plynu z Ukrajiny cez Veľké Kapušany oproti minulému týždňu mierne klesli z približne 90.000 kubických metrov (m3) na aktuálnych 67.000 m3, ide o množstvo, ktoré niekoľkonásobne prekračuje potreby Slovenska.

Podobná je podľa Sulíka aj situácia v dodávkach ropy, kde každú hodinu priteká okolo 1000 m3.

„Naďalej platí, že strategické zásoby ropy štátu sú na 95 dní,“ pripomenul Sulík.

Problém pre Európu

Problém pre Európu môže podľa analytika nastať v tom, že Gazprom si nesplní zmluvné kontraktačné objemy. Európa nemá kontrakt s Ukrajinou. Ukrajina ale má kontrakt s Gazpromom.

„Je to podobné ako v januári 2009, keď Rusi zastavili tranzit cez Ukrajinu, to nebol problém ani vina Ukrajiny, to bol problém Ruska. A to, že neplnili kontrakty voči svojim európskym odberateľom vrátane slovenského SPP,“ uviedol Hirman.

Energetický analytik zároveň jednoznačne vylúčil, že by malo ísť o kalkul Ukrajiny, aby takýmto spôsobom zatlačili na Európu, aby zrýchlila svoje rozhodovanie pri sankciách.

„Keď nemáte kontrolu nad systémom, ako môžete tlačiť na Európu?,“ opýtal sa Hirman.

Zároveň varuje, že keďže sa na Ukrajine stále bojuje, kedykoľvek sa môže prerušiť nielen tranzit plynu cez Ukrajinu, ale aj tranzit ropy.

„Je to vojenské územie, kde Rusko vedie vojenské operácie, útoky na infraštruktúru, na jadrové elektrárne, Rusom je to jedno,“ uzavrel Hirman.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.