SaS nepodporí zvýšenie daňového bonusu. Voľnočasové poukážky budú vetovať

Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík oznámil konečné stanovisko k návrhu Igora Matoviča zvýšiť daňový bonus a zaviesť poukážky pre deti na voľnočasové aktivity. Ani s jedným návrhom liberáli nesúhlasia. Zvýšenie daňového bonusu nebudú vetovať, poukážky áno. Sulík priblížil, že zvýšenie daňového bonusu bude stáť 550 miliónov eur a štát chce výdavky kryť peniazmi, ktoré vezme obciam.

„Nesúhlasíme s tým, ale nevetujeme to. Nikdy sme nepovedali, že to budeme vetovať, ani sme to nevetovali na koaličnej rade. Nevetujeme to ani teraz. Na vláde to vedia schváliť s väčšinou, v národnej rade si to môžu schváliť s hlasmi Hlasu. My za to ruku nezdvihneme. Daňový bonus je nastavený nešťastne,“ vyhlásil Sulík. 

Dodal, že nový návrh ráta s tým, že jeden pracujúci rodič s menšou ako minimálnou mzdou príde o 80 eur, ale bohatý pracujúci so štyrmi deťmi dostane 220 eur. „Chudobným zoberie a bohatým dá. Túto sociálnu politiku nechceme robiť. Nepovažujem to za správne ani za férové,“ skonštatoval minister. 

Väčší problém však má SaS s voľnočasovými poukazmi. Minister financií Igor Matovič chce rodičom dať peniaze na krúžky detí. Minister školstva Branislav Gröhling povedal, že v prvom rade žiada vyčleniť peniaze na zvýšenie platov učiteľov. Výhrady má aj k tomu, že rodičia majú výdavky aj s učebnicami či pomôckami. Myslí si, že toto by mali byť priority vlády. Gröhling by chcel zvýšiť plat učiteľom o 10 percent. Bola by to podľa neho motivácia dostať kvalitných ľudí do školstva.

Sulík dodal, že návrh budú vetovať aj preto, lebo poukazy na voľný čas majú byť kryté vyššími daňami pre niektoré spoločnosti. „Toto budeme vetovať. Červená čiara sú vyššie dane a budeme vetovať vyššie dane. Tu chcem oceniť našich koaličných partnerov a Igora Matoviča, že rešpektuje naše právo veta dané z koaličnej zmluvy,“ povedal Sulík.

Heger chce dostať SaS „na palubu“

Pomoc ľuďom vo forme stoeurových príspevkov SaS podporila a vláda ho schválila. Na slová Sulíka, že daňový bonus majú schváliť s hlasmi opozície, nechcel premiér reagovať.

Premiér Eduard Heger povedal, že pomoc ľuďom je pre neho priorita a snaží sa dostať SaS „na palubu“. Poprel, že by sa vláda rozpadala. „Rokovania sú náročné, ale vyvíjajú sa dobrým smerom. Vyvraciam slová, že sa nám rozpadá vláda, ale ako vidíte, stále sme tu a pre mňa sú potrebné výsledky,“ vyhlásil Heger.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti