Zastropovanie cien benzínu a nafty v praxi? Budeme tankovať na prídel, odkazujú pumpári

Maďari nám majú byť vzorom. V koalícii sa totiž začína nahlas hovoriť o zastropovaní cien benzínu a nafty. Tie sú už niekoľko mesiacov extrémne vysoké a stále lámu ďalšie a ďalšie rekordy. Na rozdiel od politikov však veľmi nejasajú petrolejárske spoločnosti, ako je Slovnaft a spol. Podľa nich by týmto opatrením mohol byť veľmi rýchlo benzín len na prídel.  

Tankovacia turistika prekvitá. Slováci zo severu využívajú poľské pohraničie, na juhu zasa motoristi výrazne šetria tankovaním na maďarských pumpách. Môžu za to dočasné opatrenia vlád. Kým Poliaci sa rozhodli znížiť DPH na pohonné hmoty, tak Maďari pevne stanovili maximálnu výšku ceny.

„Nechceme, aby si Slovnaft užíval lacnú ruskú ropu. O tejto veci so Slovnaftom rokujem. Nepotrebujem o tom kvákať do médií vopred, ale už dnes viem, že máme predrokovanú dosť zásadnú dohodu, ktorá, myslím, bude výhodná pre ľudí na Slovensku,“ povedal ešte koncom minulého týždňa minister financií Igor Matovič.

Zastropovanie cien alebo dodatočný odvod

O akú dohodu by mohlo ísť, naznačil minister sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Ten potvrdil, že sa na túto tému bavili aj na pondelkovom rokovaní koaličnej rady.

„Myslím si, že rokovania medzi ministerstvom financií a MOL prebiehajú. Uvidíme, aký bude výsledok. Ja očakávam pozitívny výsledok, buď čo sa týka zastropovania cien, alebo budeme mať zdroje na kompenzácie pre tých, ktorí to najviac potrebujú,“ uviedol Krajniak v relácii Na telo plus.

Minister síce nevedel povedať, čo bude záverom rokovaní, ale ako pravdepodobnejší scenár označil dodatočný odvod ako spomínané zastropovanie cien.

O určenie maximálnej ceny sa prihovára aj predseda opozičného Smeru. Robert Fico dokonca vyčíslil, na akej úrovni by sa mohli cenovky na benzínkach zastaviť.

„Myslíme si, že je tu možnosť zastropovať ceny pohonných hmôt a že môžeme byť na úrovní 1,4 až 1,5 eura za liter,“ uviedol Fico s tým, že ak EÚ zavedenie embargo na ruskú ropu, tak ceny môžu vyletieť nad dve eurá.

Nikto z koalície zatiaľ konkrétnu stropnú sumu nenavrhol. Na druhej strane, nie všetci vo vládnej štvorke tomuto opatreniu tlieskajú.   

„Myslím si, že regulovať ceny pohonných hmôt nie je riešenie, sú k dispozícii aj lepšie nástroje,“ uviedol nakrátko Richard Sulík po stredajšom rokovaní vlády. Viac sa k tejto téme nechcel vyjadrovať.

Súvisiaci obsah

​Hrozí tankovanie na prídel

Na tieto politické návrhy sa nedobre pozerá Slovenskej asociácii palivového priemyslu a obchodu (SAPPO), ktorá združuje petrolejárske spoločnosti pôsobiace na Slovensku. Medzi ne patrí napríklad Slovnaft, ale aj slovenské pobočky OMV či Shell.

„Zastropovanie cien ako nám ukazujú príklady z iných krajín, ako napríklad Maďarsko alebo Slovinsko, deformuje trh a štát sa zároveň vystavuje riziku žalôb zo strany prevádzkovateľov čerpacích staníc. Čo sa môže prejaviť obmedzením konkurencie, pravdepodobne spôsobiť výpadok palív na slovenskom trhu a tankovanie na prídel,“ ozrejmila výkonná riaditeľka SAPPO Zuzana Oprchalová.

Zároveň doplnila, že takéto opatrenie bude mať v konečnom dôsledku opačný efekt, ako si politici želajú.

„Domnievame sa, a čo sa ukazuje z ekonomického hľadiska ako vhodnejšie a udržateľnejšie v krízových situáciách, je skôr zavádzanie cielených opatrení, ktoré pomôžu ochrániť najviac zraniteľné skupiny v spoločnosti a nebudú viesť k deformáciám na trhu,“ uviedla.

Kritický je aj odborník, ktorý hovorí o veľkom populizme. 

„Zastropovanie cien je najjednoduchšie a najpopulistickejšie riešenie, ktoré môžeme urobiť. Na ľudí to dobre pôsobí, je rýchle a štát s tým v podstate nemá žiadne starosti. Spotrebná daň a DPH do rozpočtu dotečú v nezmenenej výške. Sme v otvorenej ekonomike, nežijeme v diktatúre a naša krajina ropu dováža, nevieme ju tu ťažiť,“ myslí si analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Vláda má podľa neho v rukách oveľa lepšie nástroje, ako znížiť ceny pohonných hmôt. 

„Napríklad ich môže znížiť vhodnou kontrolou marží v celom reťazci vytvorenom pri prevoze, spracovaní, predaji palív. Vláda takisto môže upraviť, tak ako to urobili v Česku, primiešanie drahších biozložiek do palív. Tiež môže hýbať so spotrebnou daňou či DPH. Dôsledne potom skontrolovať nákupnú cenu spusteného paliva do šachty na benzínke a porovnať ju potom s cenou vydaného paliva zo stojanov,“ vysvetlil Burda. 

Súvisiaci obsah

​V Maďarsku ušetríte až 25 eur na jednej nádrži

​​Najlacnejšie sa v našom regióne dá momentálne natankovať v Maďarsku, ktoré má až do júla zastropované ceny. Liter benzínu aj nafty stojí zhruba euro tridsať. 

Aj keď ide o veľmi atraktívne opatrenie, maďarským pumpám to robí obrovské problémy. Niektoré už skrachovali. Analytici navyše predpokladajú, že po skončení tohto opatrenia ceny vyletia poriadne nahor.

Tankovať sa stále oplatí aj v Poľsku, kde je približne o tridsať centov lacnejší benzín, nafta je o niečo drahšia. U týchto dvoch susedov sa dá na jednej 50-litrovej nádrži ušetriť od 20 do 25 eur.

​Benzín aj nafta sa na Slovensku v priemere držia na hranici euro osemdesiat za liter.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti