Bulharsko bude odoberať skvapalnený plyn od USA za nižšiu cenu, ako platilo Gazpromu

Bulharsko bude odoberať skvapalnený plyn od USA za nižšiu cenu, ako platilo Gazpromu
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/VladSV

Bulharsko začne od júna odoberať skvapalnený plyn (LNG) zo Spojených štátov, a to za nižšiu cenu, než akú platilo ruskému dodávateľovi Gazprom. S odvolaním sa na vyhlásenie bulharskej vlády o tom informuje agentúra Reuters.

Bulharsko podniklo tento krok v reakcii na úplne zastavenie dodávok od ruského plynárenského giganta, ku ktorému došlo koncom apríla. Gazprom vtedy okrem balkánskej krajiny odstavil od plynu aj Poľsko.

Na dodávkach LNG sa na stretnutí vo Washingtone dohodli bulharský premiér Kiril Petkov a viceprezidentka USA Kamala Harrisová. „Od júna boli dohodnuté dodávky skvapalneného plynu do Bulharska za nižšie ceny, ako sú ceny Gazpromu,“ uviedla vo vyhlásení bez bližších detailov bulharská vláda.

Gazprom zastavil dodávky plynu do Poľska a Bulharska s odôvodnením, že plynárenské firmy v týchto krajinách odmietli za plyn platiť v rubľoch.
Bulharsko spotrebuje ročne približne 3 miliardy metrov kubických plynu. Pred zastavením dodávok od Gazpromu pochádzalo 90 percent suroviny z Ruska.

Bulharsko rokuje o zvýšení dodávok aj s Azerbajdžanom a snaží sa dohodnúť na dodávkach LNG prostredníctvom terminálov v Grécku a Turecku.

Okrem toho vyzvalo ostatné členské krajiny EÚ, aby plyn nakupovali spoločne. Túto možnosť navrhla už v marci aj Európska komisia.
Cieľom spoločného postupu je zníženie cien plynu a posilnenie vyjednávacích pozícií únijných štátov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarne Azovstaľ ON-LINE
  • Ruská armáda tvrdí, že "úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. (AFP)

  • Spojené štáty vyjadrili hlboké znepokojenie z avizovanej návštevy vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne.

  • Taliansko vypracovalo mierový plán pre Ukrajinu, ktorý predložilo generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi.