Žiadne ruble za plyn. Rusi nás neodpoja ani keď zaplatíme v eurách, hovorí nový list z Gazpromu

Slovensko sa nemusí obávať odpojenia plynu. Aspoň nateraz. Hrozba, ktorá visela nad celou Európou, vyriešil nenápadný list z Gazpromu. Z neho totiž vyplýva, že pre Rusov nebude problém ani platba v eurách.

Rusi už niekoľko týždňov strašili Európu, že musí za plyn platiť v rubľoch. Nová platobná schéma presnejšie hovorila o tom, že nepriateľské krajiny, medzi ktorými je aj Slovensko, síce môžu zaplatiť v európskej mene, no pred dokončením platby by sa prerátali na ruskú menu.  

Na tieto jednostranné podmienky doplatilo Poľsko a Bulharsko. Od apríla sú bez ruského plynu, lebo neakceptovali požiadavky Kremľa. Aj ostatná Európa sa vďaka tejto skúsenosti pripravovala na najhoršie. Z Gazpromu však pred pár dňami prišiel list.

„Ide o to, že ak by sa aj nepodarilo uskutočniť riadne a včas proces konverzie na ruble, tak dodávky by pokračovali ďalej. Nevidia to ako porušenie aktuálneho dekrétu prezidenta Ruskej federácie,“ uviedol v rozhovore pre Denník N šéf SPP Richard Prokypčák.

Toto úplne zmenilo optiku na situáciu. Znenie listu už potvrdilo aj ministerstvo hospodárstva.

„Ten list hovorí práve o tom, že ak by banka nebola schopná urobiť takúto transakciu, tak tok plynu bude zachovaný a za úhradu sa už bude považovať platba v eurách. Z toho vyplýva, že zmluvné podmienky zostávajú zachované,“ uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

V praxi to znamená, že Rusi nám plyn nezastavia ani v prípade, že zaplatíme v eurách a tieto peniaze sa napokon neprekonvertujú na ruble. Táto zásadná zmena prišla pár minút pred dvanástou, keďže termín najbližšej splátky bol stanovený na 20. mája.

Tridsať percent spotreby máme vykrytých, ďalších tridsať je na dobrej ceste

Napriek odvráteniu hrozby okamžitého odstavenia od plynu, Slovensko naďalej pracuje na diverzifikácii zdrojov. Doteraz sme prijali dve lode s LNG plynom z Ameriky, do pár dní by mala prísť ďalšia.

„Teraz pripláva jedna loď mesačne, potrebovali by sme ich aspoň štyri. To však nie je možné,“ vysvetlil Galek.

Štátny tajomník zároveň prezradil, že od 1. júna už budeme môcť odoberať aj plyn zo Severného mora. A v súčte s americkým LNG plynom máme vykrytých 30 percent ročnej spotreby.

„Ďalších 30 percent bude pokrytých, ak bude kontrakt zo Severného mora pokračovať,“ doplnil.

Otázkou je, aká bude cena za túto diverzifikáciu. Napríklad Bulharsko vyhlásilo, že od júna začne odoberať skvapalnený plyn (LNG) zo Spojených štátov za nižšiu cenu, než akú platilo ruskému dodávateľovi Gazprom.

Podľa Galeka sa v podobnej cenovej relácii ako Bulhari pohybujeme aj my. Takáto situácia však nemusí pretrvávať dlhodobo, keďže ceny na trhoch veľmi kolíšu.

„Tie ceny sa hýbu podľa trhu, no pri dlhodobých kontraktoch je tá cena nižšia,“ upozornil Galek.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sankcie

Dôležité udalosti