Slováci sú už v obchodoch zúfalí. Takto vyleteli ceny oproti minulému roku (zoznam potravín)

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/František Iván

Zdražovanie ani po mesiacoch neutícha. Práve naopak. Aktuálne dáta totiž ukazujú, že januárová osemapolpercentná inflácia v apríli vyskočila na takmer dvanásť percent. Analytici upozorňujú, že toto sme na Slovensko nezažili od začiatku storočia.

Štatistický úrad v piatok zverejnil aprílový vývoj cien tovarov a služieb. V medziročnom porovnaní ceny narástli až o 11,8 percenta, čo predstavuje oproti predchádzajúcim mesiacom ďalšie a výrazné zrýchlenie tempa zdražovania.

V porovnaní s minuloročným aprílom síce najviac zdraželi ceny v doprave či v gastre, Slovákov najviac trápia ceny potravín. Tie v globále narástli takmer o 14 percent.

„Zákazníci v obchodoch platili viac najmä za oleje a tuky (29,8 %), zeleninu (26,2 %), chlieb a obilniny (16,4 %), mlieko, syry a vajcia (13,0 %) a mäso (12,0 %). To v praxi znamená, že kým v apríli 2021 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur, v apríli 2022 to už bolo takmer 114 eur,“ uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Horšie ako súčasný stav vyzerá prognóza

Podľa odborníkov sa pod rast cien podpisujú najmä rastúce ceny ropy, energií a agrokomodít na svetovom trhu.

„Plus sa pridáva aj surovinová kríza, ktorá tlačí nahor ceny nedostatkových výrobných vstupov, ako sú čipy, plasty, kovy alebo stavebné materiály,“ dodala analytička 365.bank Jana Glasová.

Horšie ako súčasný stav však vyzerá prognóza do ďalších mesiacov. Smerom nahor budú totiž infláciu tlačiť hlavne vysoké ceny ropy a energií, ktoré prudko vzrástli ako dôsledok vojny na Ukrajine.

Vojna vytvára obavy z nedostatku týchto energetických komodít na trhu a vedie k ich výraznému zdražovaniu. V hre je aj embargo na dovoz ruskej ropy zo strany EÚ, čo ešte viac tlačí nahor ceny na ropnom trhu.

„Trápiť nás počas roka budú aj drahé potraviny. Očakávame, že ceny potravín budú v najbližších mesiacoch ešte rásť silným dvojciferným tempom. Rast cien potravín by sa mohol začať zmierňovať až neskôr počas druhého polroka,“ vysvetlila Glasová.

Mnohí už vyhľadávajú akcie a zľavy​

Vysoká inflácia a s ňou spojené zdražovanie mení aj spotrebiteľské správanie Slovákov. Sedem z desiatich potvrdilo, že pre vysoké ceny kupuje menej spotrebného tovaru ako vlani. Až 80 percent Slovákov zároveň v súčasnosti nakupuje viac v akciách a zľavách v porovnaní s minulosťou.

Ak už Slováci pre infláciu rušia nejaké nákupy, tak je to najčastejšie v prípade dovoleniek a taktiež pri kúpe osobného auta. Obava z ďalšieho rastu cien na druhej strane urýchlila napríklad kupovanie zariadení na posilnenie energetickej sebestačnosti.  

„Väčšia finančná záťaž a tým pádom aj výraznejší tlak na domáce rozpočty núti mnohé domácnosti pri nakupovaní hľadať aj lacnejšie alternatívy. Ukázalo sa, že až ôsmi z desiatich respondentov sa momentálne viac ako predtým zameriavajú na nákup výrobkov a tovaru, ktorý v obchodoch či v e-shopoch ponúkanú v nejakej zľave alebo v akcii,“ priblížil výsledky prieskumu analytik trhu zo spoločnosti Home Credit Jaroslav Ondrušek.

Nijako sa v tomto smere neobmedzujú len tri percentá ľudí.

Pozrite si aj reportáž Tomáša Veleckého

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti