Rozdielne výpočty Sulíka a Matoviča. Ekonóm vyrátal, kto má pravdu pri reforme, ktorá má pomôcť rodinám

Rozdielne výpočty Sulíka a Matoviča. Ekonóm vyrátal, kto má pravdu pri reforme, ktorá má pomôcť rodinám

Pomôže Matovičova reforma chudobným rodinám alebo nie? Minister financií si s poslancami za SaS aj cez víkend posielal štipľavé odkazy o tom, kto klame. Každému z prepočtov vychádza niečo iné. Kto teda má byť víťazom zmien a kto porazeným sme sa spýtali ekonóma.

Erika je mama troch školákov. Keďže sa stará o invalidného druha, robí len na dohodu na obecnom úrade za pár stoviek mesačne. Rekordný rast cien im podľa nej zdvihol rodinné účty mesačne o dvesto, možno aj tristo eur.

V tomto roku má prísť len jednorazová pomoc. Od budúceho roka chce Igor Matovič do rodinnej politiky natlačiť miliardu eur. Problém je, že kým podľa neho reforma pomôže všetkým, Sulíkova SaS varovala, že rodičom s podpriemernými príjmami dokonca uberie. Cez víkend sa o tom pohádali aj na sociálnych sieťach.

Oslovili sme ekonóma, ktorý stráži verejné financie. Podľa neho, čisto len na zmene daňového bonusu, by malá skupina najchudobnejších mnohodetných rodín naozaj mohla stratiť. Matovičova reforma počíta aj so zvýšenými prídavkami na deti a príspevkom na krúžky. A to už vyzerá inak.

„Všetko závisí od nastavenia daňového bonusu. Ale ak si zoberieme všetko dokopy aj prídavky, aj krúžkovné, určite to pomôže viac nízkopríjmovým ako vysokopríjmovým. Čím viac detí, tým viac to pomôže,“ uviedol Ján Tóth predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Podľa prepočtov rozpočtovej rady by najchudobnejším rodinám vďaka balíčku Igora Matoviča mohli stúpnuť mesačné príjmy takmer o štvrtinu. Naopak, tí najbohatší by si polepšili asi o 4 %.

Dnes minister financií ohlásil ďalšiu, upravenú verziu reformy, v ktorej počíta so zvýšením detských prídavkov od budúceho roka na 50 eur a rovnakou sumou na príspevok na krúžky pre deti spolu so zvýšeným daňovým bonusom. Dohoda na návrhu  stále nie je. Ľudia už aj prestávajú veriť, že z toho naozaj niečo bude.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti