SaS predstavila vlastný návrh pomoci ľuďom. Chcú zvýšiť životné minimum a prídavok na bývanie

Richard Sulík.
Richard Sulík. Zdroj: TASR

Strana SaS predstavila vlastný návrh pomoci ľuďom so zdražovaním. Zamerali sa na skupinu ľudí, ktorí zarábajú najmenej a poberajú dávku v hmotnej núdzi. V súčasnosti je na úrovni 218 eur, od júla sa zvýši na 234 eur mesačne. Liberáli navrhujú, aby sa dávka skokovo zvýšila na 280 eur mesačne. Od životného minima sa odvíja ďalších 28 sociálnych dávok. Vďaka tomuto zvýšeniu by sa teda zvýšili aj ďalšie dávky, napríklad aktivačné príspevky či prídavky na dieťa. Podľa prepočtov SaS, by toto opatrenie stálo 82 miliónov eur.

Ďalšie opatrenia sa týkajú príspevku na bývanie. Teraz dostáva jednočlenná domácnosť 60 eur a viacčlenná rodina 100 eur. SaS chce dávky zvýšiť na 100 eur pre jednotlivca a 150 eur pre viacčlennú rodinu. Nárok na bývanie by mala každá domácnosť, ktorej príjmy nepresiahnu 1500 eur mesačne. Zároveň liberáli chcú, aby sa tento príspevok ľahšie preukazoval. Žiadatelia by nepotrebovali preukazovať napríklad nájomnú zmluvu, ale stačilo by, aby ukázali doklad, že si za bývanie platia. Toto opatrenie by si vyžiadalo 60 miliónov eur.

Posledným bodom návrhu SaS je znížiť krátenie dávky v hmotnej núdzi. Ak človek, ktorý zarobí sto eur a poberá dávku v hmotnej núdzi, príde o 75 eur zo životného minima. Toto podľa liberálov odrádza ľudí v hmotnej núdzi pracovať. Preto chcú, aby sa dávka v hmotnej núdzi krátila o nižšiu čiastku zo 75 percent na 50 percent.

Poslanec Peter Cmorej dodal, že tieto opatrenia sa dajú financovať z príjmov štátu z daní. Vďaka vysokej inflácii, štát vybral na DPH podľa SaS už o 870 miliónov eur viac, ako plánoval. Tieto peniaze by mal podľa liberálov štát dať ľuďom naspäť v podobe opatrení.

Predseda SaS a šéf rezortu Richard Sulík kritizoval ministra financií Igora Matoviča za to, že konkrétny návrh opatrení stále nepredložil na rokovanie vlády a neukázal ho ani koaličným partnerom. „To, čo Igor Matovič predložil, nie je pomoc pre sociálne odkázaných. Sleduje si svoju dávnu fixnú ideu dať 200-eur na dieťa. Znie to pekne, kto by to nechcel. Toto je však podstata populizmu. Treba to domyslieť a dotiahnuť do detailov. Toto bohužiaľ nie je silná stránka Igora Matoviča,“ vyhlásil Sulík. Zopakoval, že zmena daňového bonusu znevýhodní chudobných či bezdetných, ktorí sú ohrození chudobou.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti