Extrémne málo potravín a hodiny státia pre pár kvapiek benzínu. Známej exotickej destinácii hrozí krach

Exotická destinácia, ktorá nie je cudzia ani Slovákom, má už niekoľko mesiacov existenčné problémy. V krajine je núdza o potraviny a pohonné hmoty, pričom katastrofálnu situáciu odštartovala pandémia. Tá totiž úplne stopla cestovný ruch, na ktorý je táto ostrovná krajina bytostne odkázaná.

Srí Lanka. Pre našinca vysnívaná dovolenka s nádhernými rezortmi a ukážkovými plážami. Tento turistický raj je však momentálne na pokraji krachu. V krajine je enormný nedostatok potravín, ale aj benzínu a nafty. Štát ich totiž nemá za čo nakúpiť.

„V tejto chvíli máme zásoby benzínu len na jediný deň. Ďalších pár mesiacov bude najnáročnejších v našom živote. Musíme sa pripraviť, že budeme musieť urobiť isté obete a čeliť problémom tohto obdobia,“ uviedol v pondelok novovymenovaný srílanský premiér Ranil Wickremesinghe.

Niekoľkohodinové rady pre pár kvapiek benzínu

Krajina naliehavo potrebuje 75 miliónov dolárov v zahraničnej mene, aby mohla nakúpiť chýbajúce pohonné hmoty. Ľudia zatiaľ stoja v dlhých radoch aj niekoľko hodín, aby sa im ušlo aspoň pár kvapiek benzínu. Ten je navyše na miestne pomery extrémne drahý.

„Ľudia stoja dlhé fronty aj hodiny, aby si natankovali aspoň do pivovej fľaše. Problém ale je, že nie každý sa k nemu dostane aj z toho dôvodu, že benzín je tu veľmi drahý. V prepočte stojí 1,5 eura a pritom priemerný plat je 200-250 eur,“ uviedla redaktora Reflexu Lucia Lukušová, ktorá sa momentálne na Srí Lanke nachádza.

Situáciu obdobne vníma aj slovenský rezort diplomacie.  

„V supermarketoch, na čerpacích staniciach a v lekárňach môžu byť čakacie rady. Miestne úrady môžu obmedziť prísun elektriny, čo vedie k jej častým výpadkom,“ doplnilo ministerstvo zahraničných vecí.

Aj z tohto dôvodu hlavné mesto Kolombo prakticky v pravidelných intervaloch zužujú veľké protesty, počas ktorých zahynulo už niekoľko ľudí.

„Ja som v oblasti okolo mesta Galle, približne 90 kilometrov od Kolomba. V uliciach necítiť žiadne napätie. Všetci žijú svoj skromný život s úsmevom ako doteraz. Miestni mi hovorili, že všetko sa deje hlavne v hlavnom meste,“ priblížila aktuálnu situáciu Lucia.

​​Vláda už tlačí peniaze

Slováci cestujúci do tejto destinácie by napriek tomu mali byť na pozore a dodržiavať pokyny a nariadenia miestnych úradov.

„Zastupiteľský úrad SR v Dillí taktiež odporúča registráciu pred cestou do zahraničia a inštaláciu aplikácie Svetobežka,“ zdôraznilo ministerstvo.

Srí Lanka začala čeliť hospodárskej kríze po tom, čo jej pandémia koronavírusu obmedzila príjmy z cestovného ruchu. Štátne orgány zakázali dovoz v snahe udržať zmenšujúce sa devízové rezervy na splácanie zahraničného dlhu. Tieto opatrenia však vyvolali u obyvateľov vlnu odporu.

Situácia je už také zlá, že vláda musela vytlačiť peniaze, aby mohla vyplatiť mzdy štátnym zamestnancom a nakúpiť najviac chýbajúci tovar. Táto 22 miliónová krajina prežíva najhoršie obdobie od získania nezávislosti v roku 1948.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti