Igor Matovič navrhne vláde mimoriadnu daň na ruskú ropu, SaS to bude vetovať

Minister financií Igor Matovič predstavil výsledky rokovania so Slovnaftom. Chce zaviesť mimoriadnu daň z výhody pri nákupe ruskej ropy, ktorá sa v súčasnosti nakupuje za zvýhodnenú cenu. Matovič chce, aby z výhody platili rafinérie daň do štátnej kasy. Štátu by to podľa ministra financií malo priniesť ročne 300 miliónov eur.

„Mali sme rokovania so Slovnaftom, ktorá je dominantným hráčom na Slovensku. Hľadali sme riešenie, ktoré vyjde v ústrety koaličnému partnerovi a neregulovali by sme ceny, ale aby sme získali podiel z mimoriadneho zisku, ktorý má rafinéria a hráči, ktorí dovážajú ruskú ropu na Slovensko,“ uviedol Matovič. Dodal, že ceny benzínu a nafty by nové opatrenie nemalo dvihnúť. Súčasťou dohody má byť podľa Matoviča aj verejný prísľub Slovnaftu, že ceny pohonných hmôt sa nebudú meniť.

Šéf rezortu financií tento návrh predloží v stredu 18. mája na rokovanie vlády. Ak by návrh prešiel, navrhne, aby o ňom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Chce, aby daň odviedli prvýkrát už za jún tohto roka.

SaS je proti

Koaličná strana Sloboda a Solidarita v reakcii na tento plán uviedla, že ho bude vetovať. SaS je totiž proti akejkoľvek novej dani a zároveň verí, že v tomto prípade by to viedlo k zvyšovaniu cien pohonných hmôt.

„Ak minister financií predloží zajtra na vládu svoje návrhy, ktoré zvyšujú dane a povedú k vyšším cenám pre obyvateľov, budeme to považovať za vážne porušenie koaličnej zmluvy,“ uviedol predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti