VIDEO: Aj vy máte takúto gumenú zátku vo dverách auta? Po jej uvoľnení môže vytiecť až desať litrov vody

Video, ktoré šokovalo vodičov. Môže za to gumená zátka vo dverách, po ktorej uvoľnení sa spustil prúd vody. Mnohí to považujú za inscenované divadlo, odborník oponuje, že voda vo dverách sa môže objaviť každému majiteľovi auta.

@bourntocreate This is my sisters car that sounded like it had water in it! ? I had no idea! Thanks for the tip @AbdelMedia_ #carhack #HPSustainableSounds #thisisreal @Hudsonmatz22 ♬ original sound - Sarah Blackbourn

„Pozrel som si tie videá a je pravda, že za určitých okolností môže dovnútra dverí natiecť voda a ten otvor vtedy poslúži ako odtokový otvor,“ povedal na úvod motoristický novinár z portálu autoviny.sk Erik Stríž.

Keď otvoríte dvere, tak na vnútornej alebo na spodnej hrane môžete nájsť niečo ako gumenú zátku. Ide o tlmiaci prvok, ktorý spoločne s ďalšími má zmysel pri zatváraní.  

„Vo vnútornom priestore dverí sa môže vyskytnúť zadržiavaná tekutina. Môže sa tam dostať kvôli poškodenému alebo starému tesneniu okolo okien alebo pre rôzne korózie na dverách, najmä v miestach spojov,“ vysvetlil Stríž.

A po uvoľnení tejto zátky môže potom vytiecť nadbytočná voda.

„Je rozumné, aby si motoristi čas od času skontrolovali tieto otvory na dverách, či po uvoľnení gumeného prvku nezačne z dverí tiecť voda. Ak áno, je potrebné ju kompletne vypustiť,“ dodal Stríž s tým, že v extrémnom prípade sa vo dverách môže nahromadiť až desať litrov vody.

Aj takto môže vyzerať gumená zátka (Hyundai i30 - 2018)
Aj takto môže vyzerať gumená zátka (Hyundai i30 - 2018) Zdroj: Archív E.S.

​Automechanik pripomína, že novšie tipy áut už majú aj odtokové kanáliky. Tie sú umiestnené na spodku dverí.

„Niektoré autá z tých starších typov ich nemajú,“ ozrejmil automechanik Miroslav Bajtl.

Aj tie sa však môžu upchať, preto ich treba z času na čas skontrolovať a prečistiť. Ako na to, tak to už nájdete hore vo videu.  

Ako ilustračný príklad môže slúžiť kauza spred pár rokov, kedy viacerí majiteľa Volkswagenu Touareg riešili problém so zanesenými kanálikmi. Nečistota ich totiž rýchlo upchala a voda sa hromadila nie len vo dverách, ale aj v podbehoch. Po odstránení zátky sa následne začala liať voda.

Podobný problém riešili v roku 2017 aj českí majitelia Hyundai-u i30. V tomto prípade pri výrobe zase zabudli odstrániť plastové zátky zo spodku dverí. A autá sa začali meniť na malé „akváriá“.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti