Vláda schválila daň za ruskú ropu aj napriek nesúhlasu SaS. Sulík si stanovil podmienky, za ktorých ju podporia v parlamente

Rafinéria Slovnaft bude platiť mimoriadnu daň z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy. Vyplýva to z materiálu Návrh zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou, ktorý v stredu schválila vláda.

Ruská ropa sa v súčasnosti nakupuje za zvýhodnenú cenu. Zvyčajne je lacnejšia o päť dolárov oproti severomorskej rope Brent. Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa zľava zvýšila na 30 dolárov. Na túto výhodu uvalila vláda 30-percentnú sadzbu dane. Znamená to, že z 30-tich eur, ktoré Slovnaft ušetrí, zaplatí štátu tretinu. Minister financií Igor Matovič vypočítal, že to prinesie štátu 290 miliónov eur ročne.

SaS s návrhom nesúhlasila, pretože odmietajú zavádzanie nových daní. Napriek tomu návrh prešiel a parlament o ňom bude rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní. Šéf ministerstva hospodárstva Richard Sulík vysvetlil, že SaS na rokovaní vlády nevyužila právo veta, ale uplatnia ho v parlamente. Bez hlasov SaS by daň z ropy musela koalícia schváliť s opozíciou.

Sulík však nevylúčil, že ropnú daň nakoniec podporia. Kladie si dve podmienky. Plánuje sa stretnúť s vedením Slovnaftu a diskutovať o detailoch novej dane. Chce od rafinérie počuť, aké sú možnosti znížiť ceny benzínu a nafty. 

Druhou podmienkou je, aby sa zároveň znížili iné dane alebo poplatky. Sulík navrhuje, aby sa napríklad dočasne zrušili koncesionárske poplatky, alebo aby sa znížila DPH na nulu na plyn pre domácnosti, alebo dočasne zrušila registračnú daň na autá či poistný odvod, ktorý je vo výške osem percent.

„Kolegovia vo vláde si predstavujú pomoc ľudom len tak, že čo sa hýbe a dýcha, zdania. Dá sa to aj tak, že znížme ich daňové zaťaženie, ktoré nie je malé,“ dodal Sulík.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti