Koniec nevídaného paradoxu. Situácia na pumpách sa vrátila do normálu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Koniec nevídanému paradoxu. Benzín je po necelom mesiaci opäť drahší ako nafta. Zatiaľ ide len o miniatúrny rozdiel a nik netuší, či nejde len o prechodný jav. Isté je, že cena benzínu pokorila ďalší historický rekord.  

Benzín je drahší ako nafta. Toto platilo na Slovensku dlhé roky a nikomu ani nenapadlo, že to môže byť inak. Až do minulého mesiaca. Vtedy nafta cenovo preskočila benzín aj napriek tomu, že je pri nej spotrebná daň nižšia.

A tak sa z tohto pohľadu v stredu mnohé pumpy vrátili do normálu. Na druhej strane, benzín je drahší len o nepatrný rozdiel. Horšia správa je, že tento návrat nespôsobil zlacnenie nafty. Ešte v utorok sa totiž cena benzínu pohybovala pod úrovňou euro osemdesiat, v stredu ju už na mnohých pumpách prekročil.

„V úvode tohto týždňa ropa Brent začala opäť rásť a dostala sa aj nad hranicu 115 dolárov za barel. Je to reakcia na snahu EÚ nájsť spôsob ako obmedziť dovoz ruskej ropy,“ uviedla analytička 365.bank Jana Glasová.

​Euro osemdesiat je nový štandard

Ako súčasné ceny, tak ani prognózy neznejú priaznivo. Aktuálnu situáciu by mali slovenskí motoristi považovať za nový štandard.

„Pokiaľ sa ceny ropy udržia nad 110 dolárov za barel, môžeme očakávať, že cena benzínu na úrovni okolo 1,80 eur za liter bude štandardná a tejto cene sa musíme prispôsobiť,“ myslí si analytik FinGO.sk František Burda.

Okrem svetových trhov bude však mnoho záležať aj na krokoch vlády.

„V našich podmienkach budú ceny na pumpách závisieť aj od toho, na akých opatreniach sa nakoniec dohodne vláda, či bude prijaté dodatočné zdanenie cenového rozdielu pri ruskej rope a aká bude dohoda ohľadom spotrebiteľských cien,“ doplnila Glasová.

Vláda už dodatočné zdanenie ruskej ropy schválila, no bez súhlasu koaličnej SaS. Dôležité bude teraz hlasovanie v parlamente.

Súvisiaci obsah

​Rady ako ušetriť

Kým sa teda situácia neupokojí, ľudia si musia zvyknúť na drahšie tankovanie a prispôsobiť tejto situácii aj svoj rodinný rozpočet.

„Odporúčam nemať ťažkú nohu na plyne a jazdiť ekonomickejšie. Šoféri môžu napríklad aj častejšie ‚zdieľať‘ cestu do práce s inými ľuďmi, viac sa môže využívať aj MHD. Teraz v teplejších mesiacoch sú vhodné aj iné formy dochádzania,“ poradil Burda.

Ako ušetriť pri šoférovaní sme sa rozprávali aj s motoristickým novinárom. Cenné rady si môžete prečítať TU.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti