Tempo zdražovania láme rekordy. Slovensko má deviatu najvyššiu infláciu v EÚ

Tempo zdražovania láme rekordy. Slovensko má deviatu najvyššiu infláciu v EÚ
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Maxx-Studio

Inflácia v Európskej únii v apríli vystúpala na rekordných 8,1 percenta. Je to o tri desatiny percenta viac v porovnaní s marcom. Vo štvrtok o tom informoval európsky štatistický úrad Eurostat. Slovenská republika ma spomedzi krajín EÚ deviatu najvyššiu infláciu, v apríli bola na úrovni 10,9 percenta.

Vlani v apríly bola miera inflácie v Európskej únii na dvoch percentách. V krajinách platiacich eurom to bolo 1,6 percenta. Medzimesačne sa ceny v tomto roku v apríli v EÚ zvýšili o 0,8 percenta, v eurozóne potom o 0,6 percenta. 

Najnižšiu infláciu v apríli tohto roka mali Francúzsko a Malta, zhodne 5,4 percenta. Naopak, najvyšší rast cien zaznamenali pobaltských krajinách Estónsko (19,1 percenta) a Litva (16,6 percenta). Tretiu najvyššiu infláciu mala v apríli Česká republika (13,2 percenta).

K rastu cien najviac prispeli energie

K zrýchleniu inflácie v eurozóne najviac prispeli energie (+3,7 percenta) a služby (+1,38 percenta) a kategórie tovarov: potraviny, alkohol a tabak (+1,35 percenta). Neenergetické priemyslové komodity prispeli k zdražovaniu podielom 1,02 percentuálneho bodu.

Ceny energií v apríli medziročne vyskočili o 37,5 % (v marci +44,3 %). Ceny potravín, alkoholu a tabaku vzrástli o 6,3 % (+5 %), priemyselných tovarov mimo energií o 3,8 % (+3,4 %) a služieb o 3,3 % (+2,7 %).

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v eurozóne v apríli zvýšili o 0,6 % a v celej EÚ o 0,8 %.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.