Rusko sa zrejme čoskoro dostane do platobnej neschopnosti

Rusko sa zrejme čoskoro dostane do platobnej neschopnosti
Zdroj: TASR/AP

Riziko platobnej neschopnosti Ruska sa zvyšuje. Americká ministerka financií Janet Yellenová v stredu uviedla, že Spojené štáty s najväčšou pravdepodobnosťou nepredĺžia výnimku, ktorá umožňuje Moskve uhrádzať splátky štátnych dlhopisov americkým investorom.

Moskve sa doteraz darilo plniť svoje záväzky aj napriek západným sankciám, ktoré zakazujú transakcie s ruským ministerstvom financií, centrálnou bankou alebo ruským štátnym investičným fondom. Objem zahraničného ruského štátneho dlhu predstavuje 40 miliárd USD (38 miliárd eur).

Úrad pre kontrolu zahraničných aktív amerického ministerstva financií však s najväčšou pravdepodobnosťou nepredĺži platnosť výnimky týkajúcej sa splátok ruského vládneho dlhu. Washington ju prijal krátko po uvalení sankcií na Rusko, aby umožnil Moskve uhrádzať platby kupónov. Jej platnosť sa skončí o týždeň v stredu 25. mája.

Yellenová pred stretnutím ministrov financií skupiny G7 v Bonne na otázku, či Spojené štáty umožnia skončenie výnimky na úhradu splátok ruského štátneho dlhu, povedala: "Ešte sme nedospeli ku konečnému rozhodnutiu v tejto veci, ale myslím si, že je nepravdepodobné jej pokračovanie."

"Ak Rusko nenájde spôsob uhradenia týchto platieb a technicky sa ocitne v platobnej neschopnosti, nemyslím si, že to v skutočnosti nejako výrazne zmení situáciu Ruska, keďže už je odrezané od globálnych kapitálových trhov," doplnila ministerka.

Rusko malo naposledy problémy so splácaním zahraničného dlhu po boľševickej revolúcii v roku 1917, keď vznikol Sovietsky zväz.
Poistenie ruského vládneho dlhu proti jeho nesplácaniu v stredu prudko vyskočilo a signalizuje pravdepodobnosť platobnej neschopnosti (default) v priebehu jedného roka na úrovni 90 %.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti

ONLINE: Zelenskyj vyzval OSN, aby navštívila miesto raketového útoku na nákupné centrum ON-LINE
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v utorok OSN, aby navštívila miesto raketového útoku na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk.

  • Po raketovom útoku na obytný dom v Mykolajive zomreli dvaja ľudia, ďalší traja sú zranení. (Reuters)

  • Ruské rakety dopadli na mestá v Sumské oblasti. Ruská armáda vykonala útok z helikoptéry, vyžiadal…