Až desať eur na jednej nádrži. Čo stojí v ceste výrazne lacnejšiemu tankovaniu?

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Motoristi sú už na pumpách zúfalí. Ceny stále rastú, pričom už niekoľkokrát prekonali historické maximá. V hre je výraznejšie zníženie DPH, ktoré by spôsobilo lacnejšie tankovanie. Prekážkou sú politické prekáračky.

Minulý týždeň benzín už prekonal hranicu euro osemdesiat. Horšie je, že nejde len o krátkodobý jav, keďže situácia na svetových trhoch je nestabilná. Rovnaká situácia je aj pri nafte.

„Pokiaľ sa ceny ropy udržia nad 110 dolárov za barel, môžeme očakávať, že cena benzínu na úrovni okolo 1,80 eur za liter bude štandardná a tejto cene sa musíme prispôsobiť,“ myslí si analytik FinGO.sk František Burda.

Okolité krajiny – Maďarsko a Poľsko – sa už niekoľko mesiacov s týmito cenami vysporiadali po svojom.

Maďari zastropovali ceny na úrovni euro tridsať. Aj keď ide o veľmi atraktívne opatrenie, maďarským pumpám to robí obrovské problémy. Niektoré už skrachovali. Analytici navyše predpokladajú, že po skončení tohto opatrenia ceny vyletia poriadne nahor.

Poliaci zas znížili DPH na pohonné hmoty z 23 percent na osem. Tento ťah spôsobil, že oproti Slovensku naši severní susedia tankujú zhruba o 30 centov na liter lacnejšie.

Prečítajte si tiež:

​Až desať eur na nádrž

Teraz s rovnakým návrhom prišla aj koaličná SaS. Reagovala tak na návrh Igora Matoviča, ktorý plánuje zdaniť ruskú ropu.

„Po dobu čo bude platiť dať z ropy, bude platiť nižšia DPH na naftu a benzín, a to osem percent namiesto 20,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

V praxi by to znamenalo, že liter nafty a benzínu by klesol približne o 18 centov. Pri súčasných cenách by tak motoristi tankovali za približne 1,60 eura. V takto prípade by ste na priemernej 50-litrovej nádrži zaplatili o desať eur menej.  

Z politického hľadiska ide však o veľmi komplikovanú situáciu, keďže Richard Sulík sa s Igorom Matovičom nevedia prakticky na ničom zhodnúť. Napätá situácia súvisí aj s protiinflačným balíčkom, ktorý SaS nepodporí.

Momentálne platí, že ak návrh na zníženie DPH na pohonné hmoty neprejde, tak liberáli na daň na ruskú ropu použijú veto.   

Prečítajte si tiež:

​Znížiť daň áno, zastropovanie nie

Aj odborník hovorí, že ak nejakým spôsobom znížiť ceny benzínu a nafty, tak cez zníženú daň. Na druhej strane pripomína, že štát má aj iné možnosti.

„Ceny môže znížiť vhodnou kontrolou marží v celom reťazci vytvorenom pri prevoze, spracovaní, predaji palív. Je vhodné stanoviť primerané marže na daný sektor a kontrolovať ich. Vláda takisto môže upraviť, tak ako to urobili v Česku, primiešanie drahších biozložiek do palív,“ doplnil Burda.  

Zastropovanie medzi tieto opatrenia podľa analytika určite nepatrí.

„Sme v otvorenej ekonomike, nežijeme v diktatúre a naša krajina ropu dováža, nevieme ju tu ťažiť. Neviem, či by sa niekomu páčilo, aby sme zastropovali napríklad ceny skipasov, pričom ceny vstupov, ktoré lyžiarske stredisko má, by neustále rástli,“ skritizoval Burda.

A tomuto nápadu netlieskajú ani petrolejárske spoločnosti ako je Slovnaft a spol. Podľa nich by týmto opatrením mohol byť veľmi rýchlo benzín len na prídel.  

„Zastropovanie cien ako nám ukazujú príklady z iných krajín, ako napríklad Maďarsko alebo Slovinsko, deformuje trh a štát sa zároveň vystavuje riziku žalôb zo strany prevádzkovateľov čerpacích staníc. Čo sa môže prejaviť obmedzením konkurencie, pravdepodobne spôsobiť výpadok palív na slovenskom trhu a tankovanie na prídel,“ ozrejmila výkonná riaditeľka SAPPO Zuzana Oprchalová. Viac sme sa tejto téme venovali TU.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.