Matovičov balík pomoci rodinám prešiel do druhého čítania aj vďaka hlasom kotlebovcov a kuffovcov

Matovičov balík pomoci rodinám prešiel do druhého čítania aj vďaka hlasom kotlebovcov a kuffovcov
Zdroj: TASR

Parlament posunul pomoc rodinám do druhého čítania. Ide o balík pomoci z dielne ministra financií Igora Matoviča, o ktorom parlament rokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Balík pomoci obsahuje zvýšenie detských prídavkov a daňového bonusu na dieťa. Za hlasovalo 82 poslancov, proti bolo 18 a zdržalo sa 33 zákonodarcov.

V prvom čítaní schválili aj príspevok na voľnočasové aktivity pre deti.

Proti boli poslanci SaS. Zdržali sa poslanci Smeru a Hlasu. Za hlasovali Obyčajní, poslanci Za ľudí a niekoľko kotlebovcov a poslanci okolo Tomáša Tarabu a Štefana Kuffu.

Podľa právnej normy by na voľnočasové aktivity mali deti od piatich do 18 rokov dostať každý mesiac 50 eur. Suma daňového bonusu by sa mala zároveň zvýšiť. Od júla tohto roka by sa mal tiež zvýšiť prídavok na dieťa na 30 eur a od januára 2023 na 50 eur mesačne.

Sumy tzv. krúžkovného a prídavku na dieťa by sa ešte mali meniť. Príspevok na voľnočasové aktivity dieťaťa by sa mal z avizovaných 50 eur zvýšiť na 60 a prídavok na dieťa sa má znížiť z pôvodne plánovaných 50 na 40 eur. Tieto zmeny v návrhu zákona o financovaní voľného času dieťaťa boli navrhnuté v utorok počas parlamentného finančného výboru.

„Dôvodom navrhovanej úpravy poskytovania daňového bonusu je pretrvávajúca nepriaznivá ekonomická situácia v mnohých rodinách s deťmi,“ skonštatoval rezort financií v materiáli. Podľa MF dosahované príjmy daňovníkov zo zárobkovej činnosti nie sú valorizované v dostatočnej miere a neodrážajú prudký nárast cien tovarov a služieb.

Od júla tohto roka by sa mal zároveň zvýšiť prídavok na dieťa na sumu 30 eur mesačne a od januára 2023 na 50 eur mesačne. Ďalej sa navrhuje vzhľadom na zvýšenie sumy prídavku na dieťa zrušenie jednorazového zvýšenia prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy. V roku 2022 a v roku 2023 sa neuplatní valorizačný mechanizmus.

O dani z ruskej ropy nakoniec Národná rada dnes hlasovať bude zajtra 25. mája. Dôvodom je protinávrh SaS, ktorá chce znížiť spotrebnú daň z ropných produktov. Šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš potvrdil, že o návrhu musí rokovať koaličná rada.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti