Jedna z bánk ohlásila výrazný pokles sadzby pri obľúbenej fixácii. Prvotne ju mala poriadne vysoko

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Michal Svítok

Slováci už pár mesiacov vo veľkom riešia svoje hypotéky. Snažia sa uchmatnúť výhodné úrokové sadzby, ktoré banky navyšujú závratnou rýchlosťou. Teraz však jedna z bánk išla so sadzbou dole, a to pri obľúbenom 5-ročnom fixe. Odborník hovorí o marketingu.

Ešte začiatkom roka na hypotekárnom trhu vládol absolútny pokoj. Sadzby sa pohybovali pod jedným percentom a banky sa bili o klienta čo najvýhodnejšou ponukou. V polovici februára však nastal zlom. Odvtedy sa menili cenníky už niekoľkokrát.

Ľudia automaticky začali svoje hypotéky fixovať na čo najdlhšie obdobie. Banky tento nápor silne pocítili a na schválenie sa čaká aj niekoľko týždňov. Čakacie doby sa tak v niektorých prípadoch predĺžili až štvornásobne.

Prvá banka ohlásila pokles sadzieb

Teraz však zo strany 365. banky prišiel nečakaný krok. Pri obľúbenom 5-ročnom fixe znížila úrokovú sadzbu. Z pôvodných 2,65 percenta od utorka platí „len“ 1,95 percenta.

„Zmenu úrokovej sadzby sme už zaregistrovali aj smerom dole. Prišla s ňou banka, ktorá má marketing v jednej z hodnôt značky,“ uviedol analytik Finančného kompasu Matej Dobiš.

Odborník tak narážal na fakt, že sadzba klesla z výrazne vyššej úrokovej sadzby, ako sa bežne pohybuje na trhu. V súčasnosti sa totiž dá zohnať sadzba pri 5-ročnej fixácii na úrovni 1,2 percenta. Je ale pravdou, že ide len o časovo limitovanú akciu Prima banky, ktorá v piatok končí. Potom sa najlacnejšia sadzba na trhu bude pohybovať na úrovni 1,6 percenta.

Táto banka zaujala už pred časom, keď prišla, pre toto obdobie, s vysokou sadzbou 3,65 percenta.

„Od takejto sadzby banka ponúka fixáciu až po splnení istých podmienok. Štandardne však platí sadzba od 4,25 percenta. Osobne však túto sadzbu vnímam s veľkou dávkou ambície, keďže úrokové sadzby konkurencie, sú aj po piatych navýšeniach stále o viac ako percento lacnejšie,“ dodal Dobiš.

Pri aktuálnej zmene sadzobníka túto sadzbu, ktorá platí pri 10-ročnej fixácii, nechala banka nezmenenú.

365. banka (od 24.5.)
FIX 1 od 0,85% predtým 0,75%
FIX 3 od 1,45 % predtým od 1,45 %
FIX 5 od 1,95 % predtým od 2,65%
FIX 10 od 3,65 % predtým od 3,65 %

Ďalšia banka ohlásila zdražovanie

Najnovšie ďalšie kolo zdražovania ohlásila VÚB banka. Od štvrtka totiž mení sadzby vo všetkých fixoch. Napríklad pri 5-ročnej fixácii dostanete úrokovú sadzbu už nad dvomi percentami a 10-ročná sa pomaly blíži k trom percentám.

VÚB (od 26.5.)
FIX 1 od 1,79% predtým od 1,49%
FIX 3 od 1,79% predtým od 1,49%
FIX 4 od 1,99% predtým od 1,69%
FIX 5 od 2,09% predtým od 1,79%
FIX 10 od 2,89% predtým od 2,59%

Aj keď sadzby neustále rastú, stále je výhodnejšie si zabezpečiť dlhodobú fixáciu, ako si brať jeden- až trojročný fix.

„Pri odporúčaniach pre klientov stále zastávame názor dlhodobých fixácií, a to aj napriek navýšeniam, ktoré sa dejú. Vďaka dlhodobej fixácii poznáte svoje náklady spojené s bývaním na niekoľko rokov dopredu,“ uzavrel Dobiš.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti