Viac ako miliarda eur pre rodiny s deťmi: Pozrite si, kto a koľko dostane

Viac ako miliarda eur pre rodiny s deťmi. Toto v utorok večer schválili poslanci parlamentu. Výrazne sa bude zvyšovať daňový bonus, ale aj detské prídavky. Štát vypomôže aj tzv. krúžkovným a jednorazovým príspevkom.  

Suma daňového bonusu sa upraví v závislosti od dosiahnutého veku dieťaťa. Ustanovia sa dve vekové hranice z pôvodných troch. Daňový bonus na vyživované dieťa, ktoré nedovŕšilo 15 rokov veku, sa zvýši zo súčasných 43,60 (respektíve 47,14) eura na 70 eur a od januára 2023 na sumu 100 eur.

Daňový bonus na vyživované dieťa po dovŕšení 15 rokov veku (15 až 25 - ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom) sa zvýši zo súčasných 23,27 eura na 40 eur, pričom od januára 2023 vzrastie na sumu 50 eur.

Od júla tohto roka sa zároveň zvýši prídavok na dieťa na sumu 30 eur mesačne a od januára 2023 na 40 eur mesačne. Ďalej sa vzhľadom na zvýšenie sumy prídavku na dieťa zruší jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.

Na voľnočasové aktivity dostanú deti od piatich do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Ministerstvo školstva a rezort kultúry majú ustanoviť zoznam voľnočasových aktivít, na financovanie ktorých možno použiť príspevok. Registre by mali vzniknúť do 1. januára budúceho roka. Príspevok sa bude pripisovať na konto dieťaťa 12 mesiacov vopred.

V júni ešte rodiny s deťmi dostanú aj jednorazový zvýšený prídavok na dieťa v hodnote 100 eur. Príspevok v tejto hodnote môžu očakávať aj ľudia v hmotnej núdzi, náhradní rodičia, opatrovatelia, ľudia nad 62 rokov, ktorým nevznikne nárok na dôchodok.

 Tieto zmeny budú stáť štát 1,2 miliardy eur.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti