Ceny bytov a domov v regiónoch sa približujú Bratislave. Je to ďaleko za hranicou normálu, varuje analytik

Ceny bytov a domov v regiónoch sa približujú Bratislave. Je to ďaleko za hranicou normálu, varuje analytik
Rast cien nehnuteľností. Zdroj: TV Markíza

Ani vojna na Ukrajine nezatriasla cenami nehnuteľností. Tie od začiatku roka rástli enormným tempom. Ceny bytov a domov na Slovensku sú medziročne drahšie o vyše 23 percent. Vlastné bývanie sa stáva pre mnohých doslova iba snom.

Najväčší boom zažil realitný trh v Trnavskom, Banskobystrickom, ale najmä v Košickom kraji. V metropole východu išli ceny hore od januára do marca o vyše 15 %.

Vďaka tomu sa však začínajú stále viac regióny približovať k bratislavským cenám. Kým hlavné mesto malo dlhodobo neporovnateľne drahšie nehnuteľnosti, v posledných mesiacoch sa začínajú nožnice zatvárať a v krajských mestách nájdete približne rovnako drahé byty či domy.

Priemerná cena štvorcového metra nehnuteľnosti na Slovensku je momentálne na úrovni 2510 eur. Je to o takmer 500 eur viac ako pred rokom.

Ľudia napriek astronomickým cenám nakupovali. Mnohí ešte k tomu aj v strese. Nechceli totiž zmeškať lacné hypotéky. Posledné týždne totiž banky dvíhajú úrokové sadzby.

Analytik varuje, že ceny bytov a domov sú ďaleko za hranicou normálu. Tí, čo kupujú, by mali vedieť, že trh nehnuteľností je už v pásme vysokého rizika.

Prognózy zatiaľ neveštia žiadne radikálne scenáre a ani prasknutie bubliny. Ceny by však mali výrazne spomaliť a dvojciferné rasty, aké sme sledovali posledné mesiace, budú minulosťou.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.