Ceny bytov a domov v regiónoch sa približujú Bratislave. Je to ďaleko za hranicou normálu, varuje analytik

Ceny bytov a domov v regiónoch sa približujú Bratislave. Je to ďaleko za hranicou normálu, varuje analytik
Rast cien nehnuteľností. Zdroj: TV Markíza

Ani vojna na Ukrajine nezatriasla cenami nehnuteľností. Tie od začiatku roka rástli enormným tempom. Ceny bytov a domov na Slovensku sú medziročne drahšie o vyše 23 percent. Vlastné bývanie sa stáva pre mnohých doslova iba snom.

Najväčší boom zažil realitný trh v Trnavskom, Banskobystrickom, ale najmä v Košickom kraji. V metropole východu išli ceny hore od januára do marca o vyše 15 %.

Vďaka tomu sa však začínajú stále viac regióny približovať k bratislavským cenám. Kým hlavné mesto malo dlhodobo neporovnateľne drahšie nehnuteľnosti, v posledných mesiacoch sa začínajú nožnice zatvárať a v krajských mestách nájdete približne rovnako drahé byty či domy.

Priemerná cena štvorcového metra nehnuteľnosti na Slovensku je momentálne na úrovni 2510 eur. Je to o takmer 500 eur viac ako pred rokom.

Ľudia napriek astronomickým cenám nakupovali. Mnohí ešte k tomu aj v strese. Nechceli totiž zmeškať lacné hypotéky. Posledné týždne totiž banky dvíhajú úrokové sadzby.

Analytik varuje, že ceny bytov a domov sú ďaleko za hranicou normálu. Tí, čo kupujú, by mali vedieť, že trh nehnuteľností je už v pásme vysokého rizika.

Prognózy zatiaľ neveštia žiadne radikálne scenáre a ani prasknutie bubliny. Ceny by však mali výrazne spomaliť a dvojciferné rasty, aké sme sledovali posledné mesiace, budú minulosťou.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rast cien

Dôležité udalosti

Krátka správa

Premiér Saska žiada pre migráciu kontroly na hraniciach s Poľskom a ČR.

Premiér východonemeckej spolkovej krajiny Sasko Michael Kretschmer vyzval na zavedenie kontrol na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, aby sa obmedzil prílev migrantov. Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) koncom augusta zaregistroval vyše 204.000 žiadostí o azyl. V porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku to je 77-percentný nárast. (TASR)

Krátka správa

Česká BIS odhalila agenta, ktorý šíril ruskú propagandu o vojne na Ukrajine.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) odhalila ruského agenta, ktorý v ČR zaisťoval šírenie ruskej propagandy o vojne na Ukrajine a využíval na to aj známe osobnosti. Na konferencii o dezinformáciách a hybridných hrozbách v Poslaneckej snemovni českého parlamentu to uviedol šéf BIS Michal Koudelka. BIS sa podľa slov Koudelku podarilo odhaliť, že jeden z dlhodobých ruských vplyvových agentov v Českej republike rozdal úplatky v hodnote niekoľkých tisíc eur za šírenie ruskej propagandy. (TASR)