Slováci týždne berú maďarské pumpy útokom: Od piatka už v Maďarsku lacno nenatankujú

Slováci tankujúci v Rajke
Slováci tankujúci v Rajke Zdroj: TVNOVINY.sk

Extrémne drahý benzín vyhnal mnohých Slovákov za hranice. Maďari majú totiž už niekoľko mesiacov zastropované ceny. Momentálne sa rozdiel pohybuje až na úrovni 50 centov na liter. Motoristi tak dokážu na priemernej nádrži ušetriť až 25 eur. Nie všetci maďarskí pumpári tlieskajú. Niektorí radikálne obmedzili odbery, v krajnom prípade dokonca vypínajú stojany. Od piatka už v Maďarsku slovenské EČV lacno nenatankujú vôbec.

Maďarsko ako ostrov lacných pohonných hmôt. Nemôže za to geniálna ekonomická stratégia, ale politické rozhodnutie. Štátom určené ceny, ktoré platia od polovice novembra, mali pôvodne skončiť vo februári. Neskôr ich predĺžili do 15. mája a po novom budú platiť ešte do letných prázdnin.

Rajka je maďarská obec v blízkosti Bratislavy. Jediná benzínka v okolí dennodenne praská vo švíkoch, pričom čakať treba zhruba hodinu. Drvivú väčšinu zákazníkov tvoria Slováci. Dôvodom sú na dnešnú dobu extrémne nízke ceny pohonných hmôt.

​Liter benzínu a na nafty stoja úplne rovnako, a to takmer 480 forintov. Pri prepočte motoristi zaplatia euro aj dvadsaťšesť centov. Ak si to porovnáme s cenami na pumpách na Slovensku, tak rozdiel je až 50 centov. Pri priemernej 50-litrovej nádrži tak môžu motoristi ušetriť až 25 eur.

Napriek veľkému náporu motoristi na tejto benzínke nebadajú žiadne veľké obmedzenia. Patrí totiž do veľkej siete MOL, ktorá momentálne obmedzuje jedno tankovanie na 100 litrov.

Najprv obmedzenia, teraz zákaz pre slovenské EČV

Horšie je to s malými benzínkami, ktoré sú v blízkosti slovenských hraníc. Mnohé z nich už radikálne obmedzili tankovanie len na 10 litrov.    

„Na malých benzínkach obmedzenie na 10l. OMW mala max. 50l + 20l bandaska a MOL max. 100l a 20l bandaska,“ napísala nám čitateľka Lenka.  

„Malé pumpy v pohraničí 10l pre každého. MOL 100l jedno auto a 1 bandaska 20l,“ pridal sa Peter.

Okrem obmedzení sa motoristom bežne stáva, že na pumpách pohonné hmoty vôbec nie sú. V mnohých prípadoch ide len o benzín a naftu, ktoré podliehajú zastropovaniu. V ponuke sú iba drahé prémiové palivá.

„Dnes na jednej malej Shell-ke momentálne nebol benzín, tak som išla na druhú a tam som v pohode natankovala,“ napísala svoju skúsenosť Viktória, ktorá žije v Győri.

„V pondelok som tankoval v Ózde a štyri z piatich čerpacích staníc nemali vôbec naftu, no na poslednej som úplne v pohode bez obmedzení natankoval,“ dodal Majo.

Viacerí Slováci sa však stretli aj s neochotou pumpárov, ktorým tankovacia turistika prekáža, lebo potom nezostane dostatok pohonných hmôt pre domácich.

„Nám vypli stojan, keď sme chceli tankovať diesel, a to nám spravili na dvoch pumpách,“ uviedla Sylvia.

Teraz maďarská vláda vytiahla ešte väčší kaliber. Od piatka budú môcť za zastropované ceny tankovať len autá s maďarskými značkami. Kabinet Viktora Orbána chce takto bojovať proti tankovacej turistike v pohraničí, ktorá už má ohrozovať zásobovanie v krajine. 

„Zneužívajú situáciu, v ktorej je maďarská cena 480 forintov (1,24 eur) za liter oproti 700- až 900-forintovej cene v iných krajinách Európy,“ uviedol šéf úradu vlády Gergely Gulyás na tlačovej konferencii. 

Niektoré stojany nefungujú pre nedostatok paliva
Niektoré stojany nefungujú pre nedostatok paliva Zdroj: TV Markíza

​​​Ceny skôr či neskôr poriadne vyletia nahor

Aj keď je zastropovanie cien veľmi atraktívne opatrenie, maďarským pumpám to robí obrovské problémy. Niektoré už skrachovali. Analytici navyše predpokladajú, že po skončení tohto opatrenia ceny vyletia poriadne nahor.

„Ceny pravdepodobne pôjdu hore a povedal by som, že obchodníci budú dobiehať ušlé zisky za toto obdobie,“ uviedol analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Analytik z poradenskej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak navyše upozorňuje, že skupina MOL si podľa neho svoje straty kompenzuje v ostatných krajinách, v ktorých pôsobí. A medzi ne patrí aj Slovensko.

„Na Slovensku je špecifický prípad v tom, že Slovnaft patrí pod maďarský MOL, ktorý musí vyššími predajnými cenami na Slovensku a v ČR kompenzovať straty, ktoré dosahuje pre regulované ceny v Maďarsku,“ myslí si Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

​Aj koalícia chce niečo robiť s cenami na pumpách

Aj na Slovensku už koalícia začala uvažovať nad spôsobmi, ako znížiť cenu. Minister financií Igor Matovič chce zdaniť lacnú ruskú ropu. Minister hospodárstva Richard Sulík chce za vybraté peniaze kompenzovať znížením DPH z 20 na osem percent. V praxi by to znamenalo okamžitý pokles cien o takmer 20 centov.

Matovič však na to reagoval, že takéto zníženie DPH nie je podľa Európskej komisie možné, aj keď to vo februári urobili Poliaci. Sulík chce preto vylobovať výnimku v Bruseli. Ak nebude úspešný, SaS navrhne zníženie spotrebnej dane. Výsledok by sme mali poznať do niekoľkých týždňov.

Ceny pohonných hmôt však rastú už niekoľko mesiacov po sebe. Môže za to oživenie celosvetovej ekonomiky po pandémii koronavírusu. Zdražovanie zrýchlila aj vojna na Ukrajine a s ňou prijaté sankcie. Veď len na Slovensku od januára vzrástla ich cena takmer o 40 centov na liter.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.