Nesedí vám ročné zúčtovanie za byt? Poradíme vám, ako postupovať

Prišiel vám veľký nedoplatok za byt alebo nerozumiete niektorým údajom v ročnom vyúčtovaní? Reklamácia by mala byť jednou z posledných možností. S odborníkom sme sa rozprávali, ako by sme mali v tomto prípade postupovať.

„Vyúčtovanie je spleť takých informácií, ktorým nie každý rozumie. Je tam spotreba vody, tepla, množstvo údajov, ktoré sú neprehľadné. Keď tomu ako vlastník nerozumiem, nemusím hneď podávať podnety na Slovenskú obchodnú inšpekciu. V prvom rade sa treba obrátiť na správcu,“ vysvetľuje Marek Perdík zo Združenia pre lepšiu správu bytových domov.

Informácie o ročnom vyúčtovaní za byt by ste mali dostať najneskôr do konca mája. Obsahovať by mala aj správu o hospodárení bytového domu alebo nebytového priestoru za predchádzajúci rok. 

Nezrovnalosti by vám v prvom rade mal vysvetliť správca. Ak sa nedovoláte a nedočkáte sa odpovede, prichádza na rad oficiálna písomná reklamácia. Odpoveď by mala prísť do 30 dní.

„Mal by vám vysvetliť, prečo máte nedoplatok a aj do akej lehoty treba peniaze uhradiť,“ dodáva Perdík.

Dátum, dokedy musíte nedoplatok za byt zaplatiť, si určuje správca sám. Štandardne by to ale malo byť 15 až 30 dní. 

„Prípadne, ak je nedoplatok vyšší, tak to môžu byť aj tri - štyri mesiace, ale zákonná lehota na zaplatenie nedoplatku neexistuje,“ dodáva odborník.

Ak si myslíte, že na Slovenskej obchodnej inšpekcii uspejete skôr, mýlite sa. Spor medzi vlastníkom a správcom by mohol trvať mesiace, ale aj roky.

„Slovenská obchodná inšpekcia rieši iba porušenie v prípade procesných práv správcu. Nenapraví to škodu tomu vlastníkovi,“ dodáva Perdík.

Na reklamáciu vyúčtovania máte dva roky, ale podľa odborníka je to neprimerane dlhá doba.

„To znamená, že ak máte vo vyúčtovaní uvedenú lehotu 30 dní, nie je to podľa zákona správne, ale ani lehota dvoch rokov nie je v poriadku,“ dodáva.

V prípade, ak sa stala chyba a správca ju uzná, peniaze by vám mal vrátiť späť na účet do 30 až 60 dní. Dajte ale pozor na to, že reklamácia nemá vplyv na povinnosť vlastníka platiť zálohové platby. V každom prípade musíte uhradiť aj nedoplatok. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti