Dôchodcovia žiadajú vládu o pomoc s infláciou. Tá má pre nich jasný odkaz

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Minister financií Igor Matovič po dlhom boji s koaličnou SaS presadil veľký balík pomoci rodinám s deťmi. Zvýši sa daňový bonus, detské prídavky a deťom štát prispeje aj na voľnočasové aktivity. Ozývajú sa však aj nespokojné hlasy. Opozícia aj Jednota dôchodcov Slovenska kritizuje vládu, že pri pomoci zabudla na seniorov. Minister Matovič sa bráni, že dôchodcom už dali očkovací bonus a predčasný trinásty dôchodok.

Okrem balíka pomoci rodinám schválila vláda aj jednorazové stoeurové príspevky pre vybrané skupiny. Tento balík pripravil minister práce Milan Krajniak a má pomôcť rodinám, seniorom s najnižšími príjmami a náhradným rodičom s vysokými cenami. Tieto skupiny dostanú jednorazových sto eur.

Matovič argumentuje, že táto pomoc sa týka aj 120-tisíc dôchodcov, ktorí sú najchudobnejší. „Áno, je to jednorazových sto eur, ale, čo je doma, to sa počíta,“ komentoval Matovič.

Pripomenul, že jeho nápad bol, aby sa trináste dôchodky nevyplatili tento rok v decembri, ale v júni a júli. „Kto rýchlo dáva, dvakrát dáva,“ dodal.

Najväčšiu čiastku pre seniorov vyplatil štát v podobe očkovacieho bonusu. Vyše 860-tisíc dôchodcov dostalo dokopy 240 miliónov eur. Dvestotisíc ľudí nad 60 rokov bonus nedostalo, pretože sa nedali zaočkovať. Je to podľa Matoviča najsilnejšie opatrenie v prospech dôchodcov.

Jednote dôchodcov to však nestačí. Predsedníčka Valéria Pokorná nepovažuje presunutie 13. dôchodku za pomoc. Hovorí, že ak dôchodcovia nedostanú pri súčasnej inflácii nič navyše, bude to pre nich likvidačné.

Navrhuje, aby vláda valorizovala dôchodky o tri percentá. Budúci rok však seniorom výrazne porastú dôchodky. Valorizácia sa odvíja od inflácie. Keďže tento rok bola vysoká, o rovnakú sumu sa zvýšia aj starobné dôchodky. „Z pohľadu výdavkov Sociálnej poisťovne bude tento rok znamenať približne 100 miliónov eur, nasledujúci rok by výdavky na zvyšovanie dôchodkov mali vzrásť na rekordných 700 miliónov eur a o 500 miliónov eur v roku 2024,“ vyčíslila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť s tým, že dokonca aj v roku 2024 bude valorizácia zrejme prevyšovať očakávanú infláciu.

Seniori chcú aj 14. dôchodok, ktorý by bol vyplatený koncom roka. Práve ten chcel presadiť Peter Pellegrini. Pozmeňovací návrh Hlasu však neprešiel.

„Nemôžete hodiť cez palubu 1,4 milióna seniorov,“ odkázal Pellegrini vláde Eduarda Hegera.

Nie všetci dôchodcovia sú chudobní

Ekonóm zo Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž poukazuje na to, že rozhodnutie, koľko a komu vláda pomôže, je čisto politické. Sociálnodemokratické strany sa orientujú na dôchodcov, kresťanské strany na rodiny s deťmi. Optimálna stratégia, koho finančne podporovať podľa neho neexistuje. Poukazuje však na to, že slobodná matka nemá istý mesačný príjem na rozdiel od dôchodcov.

„Seniori sa často prezentujú ako veľmi slabá sociálna skupina, ale nie je to tak. Dôchodcovia príjem majú. Niektorí majú minimálne dôchodky, niektorí vysoké dôchodky. Aj medzi tými, ktorí majú nízke dôchodky, sú často takí, ktorí majú vysoké majetky. Zvyčajne sú to živnostníci, ktorí si platili minimálne odvody, ale celý život dobre zarábali a majú úspory a majetok. Takže chudobní nie sú,“ vysvetľuje ekonóm.

Z toho dôvodu podľa neho nepotrebujeme „kobercový nálet“ pomoci pre všetkých seniorov. Štát by mal pomáhať tým, ktorí sú v hmotnej núdzi, alebo majú len životné minimum. Práve týchto ľudí sa najviac týka inflácia, pretože všetky príjmy míňajú na jedlo a teplo. To sú položky, ktorých ceny najviac rastú.

„Optimálne východisko neexistuje. Musíte si povedať, aká bude miera štedrosti. Rovnako to máte aj v domácnosti. Poviete si, na čo chcete minúť peniaze, ale keď na to nemáte, tak niektoré výdavky musíte škrtnúť, alebo si požičiate a potom musíte splácať dlh. Či preferujete štedré sociálne dávky, ktoré budú potom splácať budúce generácie, alebo budete ľudí podporovať v menšej miere, je len politické rozhodnutie,“ dodáva Baláž.

Podľa prognóz NBS a ECB bude inflácia pokračovať aj nasledujúce roky. Práve preto by podľa Baláža mala byť vláda opatrná v rozdávaní, pretože ďalšie balíčky budú nevyhnutné. Heger sľúbil, že budúci rok rozdajú ľuďom pomoc v hodnote jednej miliardy eur. 

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.