Tankovacej turistike odzvonilo. Ceny pre Slovákov na maďarských pumpách poriadne vyskočili

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Koniec lacnému tankovaniu. Od polnoci totiž Slováci už nemôžu v Maďarsku natankovať za štátom určené ceny. Kabinet Viktora Orbána chce takto zabezpečiť dostatok pohonných hmôt pre miestnych. Cena po tomto opatrení u našich južných susedov okamžite vyskočila, a to z 1,26 na 1,8 eura za liter.

Extrémne drahý benzín vyháňal mnohých Slovákov za hranice. Maďari majú totiž už niekoľko mesiacov zastropované ceny. Do piatka sa rozdiel pohyboval až na úrovni 50 centov na liter. Motoristi tak dokázali na priemernej nádrži ušetriť až 25 eur. Nie všetci maďarskí pumpári tlieskali. Niektorí radikálne obmedzili odbery, v krajnom prípade dokonca vypínali stojany.

„Na malých benzínkach obmedzenie na 10l. OMV mala max. 50l + 20l bandaska a MOL max. 100l a 20l bandaska.“

„Malé pumpy v pohraničí 10l pre každého. MOL 100l jedno auto a 1 bandaska 20l.“

Toto nám napísali čitatelia ešte počas tohto týždňa, aké obmedzenia zaviedli maďarské pumpy. Vo štvrtok podvečer však maďarská vláda zverejnila nariadenie, že lacný benzín budú od polnoci môcť natankovať len motoristi s maďarskou poznávacou značkou.

Toto niekoľko hodinové okno sa ešte pokúsili využiť mnohí Slováci. Napríklad v Győri sa polhodinu pred polnocou tvoril dlhý rad slovenských vozidiel pred jednou z miestnych púmp. Podobná situácia sa odohrala aj v Mosonmagyaróvári či v Komárome.

Nemáš maďarské EČV? Platíš rádovo viac

Od piatka sa teda tankovacia turistika končí. Boli sme sa pozrieť v Rajke – maďarská obec neďaleko Bratislavy. Ešte pred pár dňami sa na natankovanie čakalo zhruba hodinu, no dnes to už odsýpalo veľmi rýchlo.

Aj keď na bilborde svietilo 480 forintov za liter, po natankovaní sa na bločku objavila suma 706 forintov, čo je v prepočte euro osemdesiat. Ceny sa tak skokom dostali na slovenskú úroveň. Situácia určite nepotešila motoristov z južných okresov, no nahnevaní sú hlavne Slováci, ktorí v Maďarsku žijú.

„Celá Petržalka a Rusovce tankovali v Rajke a teraz my, čo tam bývame, musíme tankovať slovenský predražený benzín,“ napísal nám rozhorčený čitateľ František, ktorý býva v spomínanej maďarskej obci.

Teraz je otázne, či Maďari neporušujú pravidlá jednotného trhu. S touto otázkou sme sa preto obrátili aj na Európsku komisiu na Slovensku. „Zisťujeme k tomu oficiálne stanovisko EK,“ odpísala nám hovorkyňa Ingrid Ludviková. 

„Na základe smernice o službách sú štáty EÚ povinné zabezpečiť, aby spoločnosti nediskriminovali príjemcov služieb tým, že im odoprú prístup k službe alebo uplatňujú vyššie ceny z dôvodu štátnej príslušnosti alebo krajiny pobytu príjemcu. Rozdielne zaobchádzanie je povolené len vtedy, ak sú rozdiely priamo odôvodnené,“ ozrejmila Ludviková, čo platí vo všeobecnosti. 

 Štátom regulované ceny by mali skončiť so začiatkom letných prázdnin.

​Aj koalícia chce niečo robiť s cenami na pumpách

Aj na Slovensku už koalícia začala uvažovať nad spôsobmi, ako znížiť ceny pohonných hmôt. Minister financií Igor Matovič chce zdaniť lacnú ruskú ropu. Minister hospodárstva Richard Sulík chce za vybraté peniaze kompenzovať znížením DPH z 20 na osem percent. V praxi by to znamenalo okamžitý pokles cien o takmer 20 centov.

Matovič však na to reagoval, že takéto zníženie DPH nie je podľa Európskej komisie možné, aj keď to vo februári urobili Poliaci. Sulík chce preto vylobovať výnimku v Bruseli. Ak nebude úspešný, SaS navrhne zníženie spotrebnej dane. Výsledok by sme mali poznať do niekoľkých týždňov.

Ceny pohonných hmôt však rastú už niekoľko mesiacov po sebe. Môže za to oživenie celosvetovej ekonomiky po pandémii koronavírusu. Zdražovanie zrýchlila aj vojna na Ukrajine a s ňou prijaté sankcie. Veď len na Slovensku od januára vzrástla ich cena o 40 centov na liter.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti