Nájomné bývanie: Kto sa môže o byt uchádzať? Aká bude výška nájomného? Tu sú odpovede na základné otázky

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Roman Hanc

Nájomné bývanie dostalo zelenú. Tento týždeň totiž parlament schválil zákon, ktorý umožní výstavbu takýchto bytov. Ľudia tak budú mať regulovanú výšku nájomného a záruku dlhodobého bývania. Prečítajte si odpovede na základné otázky.  

KTO SA BUDE MÔCŤ UCHÁDZAŤ O NÁJOMNÝ BYT? AKÉ SÚ PODMIENKY?

O nájomné bývanie sa môže uchádzať každá fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt na území EÚ. Či nájomný byt aj dostane, bude závisieť od splnenia kritérií. Kritériami oprávnenosti na získanie bytu sú:

- príjmové kritériá (budú nastavené podľa jednotlivých regiónov/ krajov, aby odrážali regionálne rozdiely z pohľadu miezd a životných nákladov),

- časové hľadisko, kedy sa záujemca o byt zaregistruje do systému,

- diskvalifikačným kritériom je, ak je žiadateľ vedený ako dlžník na daňovom úrade, na verejnom zdravotnom poistení a sociálnom zabezpečení, má exekúciu a nespĺňa príjmové finančné kritéria.

KDE A AKO SA BUDEM MÔCŤ PRIHLÁSIŤ?

Prostredníctvom elektronického rezervačného systému, s prehľadnou ponukou nájomných bytov, ktoré sa budú stavať v danej lokalite. Záujemca sa zaregistruje, vyberie si voľný byt, ktorý si následne zarezervuje.

AKÁ BUDE VÝŠKA REGULOVANÉHO NÁJOMNÉHO?

Výška regulovaného nájomného bude vychádzať z toho, aký bude byt veľký a kde na Slovensku bude stáť. Cieľom je, aby výška regulovaného nájomného bola o 30 % nižšia než ako keby išlo o byt prenajatý od niekoho iného (tzv. komerčný prenájom). Regulované nájomné sa prepočíta každý rok podľa inflácie.

ČO BUDE ZAHRNUTÉ V CENE NÁJOMNÉHO?

V nájme budú energie, servisné poplatky (fond údržby a opráv) a poplatok do garančného fondu. V nájomnom nebude zahrnuté parkovacie miesto.

AKÉ VEĽKÉ BYTY SA PLÁNUJÚ STAVAŤ?

Aktuálne sa predpokladá s výstavbou 1-, 2- a 3-izbových bytov.

V AKOM ŠTANDARDE BUDÚ NÁJOMNÉ BYTY?

Predpokladá sa, že byty sa budú dodávať so základným vybavením, tj. kuchynská linka so vstavanými spotrebičmi, kúpeľňa, sanita a vstavané skrine.

KDE A KEDY BY SA MALI ZAČAŤ STAVAŤ NÁJOMNÉ BYTY?

Vzhľadom na už v súčasnosti existujúci najväčší dopyt po bytoch najmä v krajských mestách sa dá predpokladať, že prvá výstavba bude v krajských mestách. V prípade veľkého dopytu môže dôjsť k výstavbe aj v iných mestách.

ČO SA STANE S NÁJOMNÝM I NÁJOMCOM PO 25 ROKOCH? BUDE MOŽNÉ ODKÚPIŤ BYT DO OSOBNÉHO VLASTNÍCTVA?

Investičný fond má povinnosť prevádzkovať bytový fond na základe investičnej zmluvy so štátom po dobu 25 rokov (25 rokov je minimálne obdobie, na ktoré sa bude uzatvárať investičná zmluva). Po uplynutí investičnej zmluvy má investičný fond právomoc odpredať bytový dom, ale jedine investičným fondom, ktoré majú licenciu na prevádzku nájomných bytov. Nemôže teda byty predať niekomu, kto by chcel nájomcov vysťahovať a predať ich za trhové ceny. Rovnako si ich nájomcovia nebudú môcť odkúpiť. Nájomca sa ale môže, samozrejme, kedykoľvek rozhodnúť byt uvoľniť a kúpiť si iný byt do súkromného vlastníctva.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.