Zatiaľ čo okolité krajiny proti zdražovaniu palív zakročili, u nás dohodu brzdí spor dvoch ministrov

Zatiaľ čo okolité krajiny proti zdražovaniu palív zakročili, u nás dohodu brzdí spor dvoch ministrov
Vývoj cien pohonných látok v SR. Zdroj: TV Markíza

Európa na maďarské dvojité cenovky zatiaľ nezareagovala. Ceny palív sa snažia stlačiť všetky krajiny v našom okolí. Niektoré išli aj proti európskym pravidlám. U nás to zatiaľ stojí na spore ministra hospodárstva a financií.

Padol ďalší rekord inflácie. Slováci v tomto týždni tankovali benzín priemerne za 1,80€. Mnohí si už pravdepodobne ani nespomínajú, no na začiatku roka bola cena pod 1,50€. Ceny Naturalu 95 vzrástli za posledných 5 mesiacov o takmer štvrtinu. Pri nafte je nárast ešte výraznejší.

Naša vláda zatiaľ len vedie dišputy, ako ceny znižovať. Minister financií Igor Matovič trvá na tom, že znížením DPH porušíme európske smernice. Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík mu oponuje s tým, že Európska komisia má v tejto situácii pre takéto výnimky z pravidiel pochopenie.

DPH na palivá pritom už znížilo Poľsko. A to napriek tomu, že dostali predbežné napomenutie z Bruselu. Eurokomisia však proti nim zatiaľ nekoná. Pri Poľsku aj Maďarsku pravdepodobne komisia vyčkáva. Zníženia cien sú totiž len dočasné.

Českí susedia idú na to právne čistou cestou. Vláda Petra Fialu predstavila takzvaný ropný trojlístok na zníženie ceny palív. V praxi sa na cene najviac odrazila kontrola predajných marží.

U nás to celé zatiaľ stojí na rozpore dvoch ministrov. Na dohodu majú asi dva týždne, kým opäť začne rokovať národná rada.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.