Nemecko spúšťa najväčší experiment vo verejnej doprave. Nemci budú cestovať za desatinu pôvodnej ceny

Nemecko spúšťa najväčší experiment vo verejnej doprave. Nemci budú cestovať za desatinu pôvodnej ceny
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Spolková vláda v Berlíne spúšťa celosvetovo najväčší experiment vo verejnej doprave. S cieľom znížiť závislosť od ruskej ropy znižuje obyvateľom náklady na MHD na desatinu pôvodnej ceny, píše portál taggeschau.de.

Od stredy 1. júna bude možné po celom Nemecku cestovať za cenu 9 eur. Tento mesačný lístok bude platiť vo všetkých regionálnych vlakoch a autobusoch, rovnako ako vo všetkých systémoch mestskej dopravy v krajine. Paušálny lístok so zaužívaným názvom 9-Euro-Ticket je na meno a je možné si ho zaobstarať na internete, v automatoch či na železničných staniciach.

Čo sa rozsahu aj nákladov týka, ide o najväčší experiment vo verejnej doprave, a to v celosvetovom meradle. Krok je reakciou na rast cien energií a palív spôsobených vojnou na Ukrajine. Federálna vláda si preto dala za cieľ do júna znížiť dovoz ruskej ropy na polovicu.

Pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu pochádzala tretina ropy dovezenej do Nemecka práve z Ruska. Minister hospodárstva Robert Habeck uviedol, že Nemecko by sa malo stať úplne nezávislé od ruskej ropy do konca roka 2022.

Prieskum verejnej mienky zo začiatku roka ukázal, že až 75 percent nemeckých domácností, ktoré pravidelne využívajú autá, je ochotných prejsť na MHD. Takmer dve tretiny z opýtaných sa vyjadrilo, že by si vedelo predstaviť častejšie využívanie bicykla.

Odhadnúť, aký vplyv bude mať dotovanie verejnej dopravy na zníženie spotreby pohonných látok, je zatiaľ predčasné. Projekt bude fungovať iba počas leta, v chladnejších, jesenných a zimných mesiacov, totiž ochota cestovať verejnou dopravou výrazne klesá.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.