Známa kreditkartová firma na Slovensku končí. Ponúkala zaujímavé výhody

Známa kreditkartová firma na Slovensku končí. Ponúkala zaujímavé výhody
Platba kreditnou kartou (ilustračná snímka)

Založiť si kreditnú kartu od známej kreditnej spoločnosti už na Slovensku nebude možné. Svoju činnosť v strednej Európe ukončil Diners Club. Od augusta sa okrem slovenského trhu sťahuje aj z Česka, Poľska a od budúceho roku aj z Rakúska, píše portál Index.

„S Diners Clubom tak odchádza najférovejšia kreditná karta na českom a slovenskom trhu,“ vraví finančný analytik z portálu Měšec.cz Dalibor Chvatal.
Diners mal podľa jeho slov v porovnaní s konkurenciou najnižšie poplatky. Pre nových klientov ponúkal úrokové sadzby na úrovni 4,9 percenta, podobné českej hypotéke.

„Po roku, keď sa akciová cena skončila, to bolo 9,9 percenta, čo bola stále bezkonkurenčná úroková sadzba,“ vraví.

Išlo o priekopníka v kreditných kartách. V konkurencii Visa a Mastercard ale nemal Diners Club na trhu veľký podiel. Na Slovensku vydal 20-tisíc kreditiek, čo predstavuje z celkového počtu 510-tisíc približne štyri percentá.

Index pripomína, že výhodou Diners bolo najmä cestovné a úrazové poistenie do zahraničia. Majiteľ karty bol poistený automaticky a bezplatne, ak použil kreditku aspoň na jednu transakciu za posledných 60 dní pred vycestovaním.

Poistenie sa vzťahovalo aj na spolucestujúcich, ktorí nemusia byť iba rodinní príslušníci. V tomto prípade ale bolo potrebné splniť jednu podmienku. Uhradiť náklady spojené s cestou do zahraničia kreditnou kartou aj za spolucestujúcich. Išlo napríklad o kúpu leteniek, cestovného lístka, ubytovania alebo platbu za pohonné hmoty.

Koniec na začiatku augusta

Slovenské a české zastúpenie Diners Clubu CS malo byť rozhodnutím o ukončení činnosti zaskočené. Predstavitelia sa to údajne dozvedeli tri dni predtým, ako sa správa dostala k majiteľom týchto kreditných kariet.

Diners Club CS ohlásil koniec na svojom oficiálnom webe. Tam uvádza, že išlo o rozhodnutie ich jediného spoločníka, pričom by malo ísť o UniCredit Bank.

„Doteraz vydané karty budú fungovať až do vypršania platnosti uzatvorených zmlúv, pričom v tomto období zostanú zachované všetky funkcie platobných kariet Diners Club International ako aj pridaná hodnota v oblasti nami ponúkaných benefitov, cestovného poistenia a vernostného programu. Výpovedná lehota Vašej zmluvy uplynie a zmluva zanikne 3.8.2022 po 0:00 SELČ,“ uvádza sa na stránke.

Slovenská vetva nielen kreditky vydávala, ale zároveň zaisťovala lokálne zmluvné vzťahy s obchodníkmi, aby ich akceptovali. Nie je jasné, čo bude s týmito  zmluvami po ukončení pôsobenia u nás.

Podľa firmy majú akceptačné miesta fungovať bez zmeny. Ak má návštevník kartu vydanú v Nemecku alebo USA, bude môcť zaplatiť bez problémov.

Novým vlastníkom akceptačnej siete by sa mohla stať podľa Chvatala európska centrála Diners Clubu v Londýne. Tá ale bude musieť časom zmluvy s obchodníkmi podpísať nanovo. Očakáva sa preto, že počet akceptačných miest na Slovensku klesne. Centrála Dinersu sa zrejme zameria len na najväčšie mestá - Bratislavu a Košice, v ktorých je najviac turistov. Vynechať by nemala ani hotely, s ktorými dodnes spolupracujú.

Samotná firma Diners Club CS skončí postupne. V pasívnom móde má fungovať ešte rok, ale len na vyrovnanie záväzkov. Keď ich vyrovná, oznámi to Národnej banke Slovenska a vstúpi do likvidácie. Tá o ukončení činnosti Diners Clubu vie, pretože firma ju už požiadala na vrátenie povolenia na poskytovanie spotrebiteľských úverov, dodáva Index.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti