Odmenu im sľúbili ešte v decembri. Blíži sa posledný termín na vyplatenie 350 eur

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Pol roka čakajú na odmenu, ktorú im sľúbili ešte v decembri. Posledný možný termín na vyplatenie 350 eur sa blíži.

Vychovávateľky, kuchárky či úradníci na stavebných úradoch majú peniaze dostať v májovej výplate. Mestá a obce teraz riešia, odkiaľ zoberú peniaze nielen pre svojich ľudí. Opäť vraj musia doplácať na štát.

Suma 350 eur - jednorazovú odmenu v decembri dohodli odborári, vláda a samospráva. Peniaze odklepli zamestnancom štátu a vo verejnej službe – v školách či na úradoch. Ako prví dostali odmenu učitelia a na matrikách. Ostatní museli počkať, niektorí až doteraz.

Blíži sa však posledný možný termín na vyplatenie odmien. Zamestnanci ich musia mať na účte do konca júna. Mestá a obce si musia poradiť, kolektívna zmluva je záväzná.

Starosta Ružinova hovorí, že kto má nárok na odmenu, ten ju dostal alebo dostane, no samosprávy vraj musia platiť aj za štát. 

Napríklad na odmeny úradníkov na stavebných úradoch im dotácia doteraz neprišla. Tak skoro ani nepríde. Ministerstvo financií a rezort dopravy majú rozdielne názory.  

Kým jedni nedostali ešte ani sľúbené odmeny, už sa opäť hovorí aj o samotných platoch štátnych a verejných zamestnancov.

Od júla im pridajú tri percentá. Odborárom to nestačí, hovoria o otvorení kolektívnej zmluvy a aspoň desiatich percentách.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti