Železničiari budú redukovať vlakové spoje. Týchto lokalít sa to dotkne najviac

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Slovensku hrozí zrušenie až tretiny vlakov v prípade, ak sa nedohodnú rezorty financií a dopravy. Redukovať spoje cez víkendy začne národný dopravca už od 12. júna.

Dôvodom je nedostatok financií do štátnej železničnej spoločnosti. Tá žiadala 354 miliónov, no dostala len 330. Práve chýbajúcich 24 miliónov malo pokryť plnú prevádzku na celý rok. Hrozí tak nielen dočasné, ale aj trvalé rušenie vlakových spojov.

Menej vlakov bude chodiť už o dva týždne, zatiaľ len cez víkendy a prázdniny. Najviac sa to dotkne oblastí Považia, Gemera, ale na juhu aj Nových Zámkov.

To však nemusí byť všetko. Ak sa ministerstvá financií a dopravy nedohodnú, podľa našich informácií sú v tomto roku ohrozené aj vyťažené linky.

Medzi ne patria napríklad tá zo Zvolena do Košíc, z Nových Zámkov do Zlatých Moraviec či linka Bratislava - Komárno s viac ako štyrmi miliónmi cestujúcich ročne.

Tento scenár je reálny aj podľa národného dopravcu. Ak totiž šéf štátnej kasy neuvoľní viac peňazí, rezort dopravy si neobjedná viac vlakov a najazdí sa menej kilometrov. Podľa štátnej akciovky však je ešte priestor na rokovania.

Menej financií odporučil rezortu financií útvar hodnoty za peniaze. Ten však navrhol 354 miliónov, no razom je z toho len 330.

Rušenie liniek sa má najviac dotknúť Žilinského a Košického kraja. Ľudia sa pritom už teraz sťažujú na plné vlaky.

Z áut na železnicu chce ľudí dostať aj Európska komisia. Pred časom sa vyjadrila, že budúce eurofondy pôjdu prevažne na koľaje.

Zdá sa teda, že smelé plány železničiarov najazdiť v tomto roku 36 miliónov „vlakokilometrov“, čo by bolo najviac za posledných 20 rokov, zostanú len na papieri. Mínus 24 miliónov totiž znamená mínus 6 miliónov kilometrov na tento rok.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti