Problém s dofinancovaním železníc môže mať vážne následky. V hre je aj prepúšťanie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak sa do konca júna nenájdu peniaze na dofinancovanie železníc, hrozia problémy aj prepúšťanie. Už cez prázdniny pôjde na niektorých miestach minimálne o tretinu menej vlakov.

Problémy s financovaním železníc sa môžu preniesť aj do počtu zamestnancov na železnici. Rovnica je jednoduchá. Chýbajúcich 24 miliónov eur v rozpočte na tento rok je podľa našich informácií buď mínus tretina vlakov, alebo mínus 200 až 500 zamestnancov.

Železničná spoločnosť tvrdí, že za tento rok už ušetrila 30 miliónov, no viac sa nedá. Mnohé ozdravné opatrenia do budúcnosti totiž nejde zrealizovať za rok alebo dva.

Celkovo 354 miliónov, ktoré železnice žiadali, boli dohodou medzi nimi a ministerstvom financií. Podľa ministra dopravy môžeme napríklad skúsiť prepustiť pokladníčky či vlakvedúcich a prejsť na elektronický systém, no taký nemáme a ani tak skoro mať nebudeme. Hrozia aj štrajky zamestnancov a v konečnom účte môžeme takto sami ohroziť prevádzku na železnici.

Isté je, že do konca júna by sa mal problém rozseknúť. Práve od júla sa totiž podpisuje nová objednávka na dopravu vo verejnom záujme medzi ministerstvom dopravy a železnicami.

Pre porovnanie, okolité krajiny dávajú na železnicu niekoľkonásobne viac. Rakúsko dá 18 miliárd eur na najbližších šesť rokov len do investícií na infraštruktúru. My päť miliárd na najbližších desať rokov dohromady, a to so všetkými štrukturálnymi fondmi, plánom obnovy a štátnym rozpočtom.

Menej peňazí na železnicu môže do budúcnosti znamenať okrem prepúšťania zamestnancov či rušenia spojov aj rušenie niektorých zastávok. Spomína sa napríklad aj tá v Leopoldove.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.