Priemyselníci vítajú, že EÚ sa nechystá zakázať ruský plyn. Analytik naznačil, kedy sa to môže zmeniť

Ilustračná snímka
plyn, potrubie Zdroj: Profimedia.sk

Európska únia prijala už šiesty balík sankcií voči Rusku. Najnovšie sa zavádza čiastočné embargo na ropu a ropné produkty. Najtvrdší odporcovia Vladimira Putina však hovoria, že to nestačí a treba sa čím skôr odpojiť aj od ruského plynu. Od neho je závislé nielen vykurovanie v domácnostiach, ale najmä priemysel a výroba.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer na rovinu povedal, že Únia nechystá v ďalšom balíku embargo na plyn. Potvrdil to aj nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý dodal, že embargo na plyn nebude témou.

Zdôvodnil to tým, že nahradiť plyn je náročné. Rovnaký postoj má aj slovenský premiér Eduard Heger. „Diskusia o sankciách na ropu bola založená na dátach a možnostiach. Ak by bolo v možnostiach štátov sa odpojiť od ruskej ropy alebo od ruského plynu okamžite, tak by sme to urobili. Dôvod, prečo sa tak nestalo je to, že infraštruktúra na to nie je pripravená,“ vyhlásil Heger.

Dodal, že ruský plyn tvorí 150 miliárd kubíkov z celkovej spotreby a toto množstvo by sme museli niečím nahradiť. „Máme potrubia medzi Slovenskom a Poľskom a sú natlakované. Problém je, že nemáme dostatok terminálov, cez ktoré vieme dovážať LNG plyn a nemáme zabezpečený dostatok dodávok tohto plynu. Toto je práca, ktorá nás čaká najbližšie mesiace a roky, aby sme mohli trvalo nahradiť ruský plyn. Od toho sa budú odvíjať aj sankcie, aby boli realizovateľné. Preto diskusia o ďalšom balíku z nášho stola nezaznievala,“ skonštatoval premiér.

Chystajú spustiť poľsko-slovenský plynovod

Rezort hospodárstva podporuje spoločný postup členských krajín Únie už od začiatku vojny na Ukrajine. Zdôrazňuje však, že prijaté sankcie musia škodiť viac ruskej ekonomike ako tej našej. „Pokiaľ nebudeme schopní ekonomicky udržať fungovanie našich hospodárstiev, potom nebudeme schopní pomáhať Ukrajine. Slovensko je druhá najplynofikovanejšia krajina v EÚ a náš priemysel rovnako ako nemecký, tak aj rakúsky, je pomerne vysoko závislý od plynu,“ reaguje ministerstvo hospodárstva.

Dodáva, že podporujú jednotný prechod Európy od ruského plynu k alternatívam, pretože je to výhodné aj pre domácnosti. Ďalšie zdražovanie energií by niesli ťažko.

„Slovensko intenzívne pracuje na diverzifikácii zdrojov plynu. SPP už uzavrel zmluvu na dodávky nórskeho plynu do konca budúceho roka a zároveň zabezpečil dodávky tankerov na LNG plyn. Od 1. júna tak zníži táto spoločnosť závislosť na ruskom plyne o 65 percent. V blízkej budúcnosti bude do prevádzky uvedený aj prepojovací poľsko-slovenský plynovod, ktorý nám otvára možnosť využívať celý globálny LNG systém,“ informovalo ministerstvo.

Priemyselníci sú spokojní

Analytik z portálu energieprevas.sk Jozef Badida hovorí, že Únia postupne pritvrdzuje. Najprv prijala sankcie na ruské uhlie a teraz na ropu a jej produkty. Do otvorenia témy zákazu ruského plynu by sa podľa neho mali krajiny pustiť až po tom, čo zvládnu náročné odstrihnutie sa od ruskej ropy.

„Zároveň niektorí lídri opätovne spomínajú i embargo na dodávky zemného plynu z Ruska. No už aj pri rope či motorovej nafte existujú otázniky ohľadne dostatočných voľných kapacít svetových ťažiarov a producentov na ich dodávku do Európy. Preto by dávalo zmysel počkať a najprv sa popasovať s embargom na ruskú ropu a až následne otvárať zložitejšiu tému dodávok ruského plynu,“ hovorí Badida.

Súhlasí aj predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók. „Ide nielen o pragmatické, ale aj zodpovedné stanovisko vychádzajúce z možných reálnych dopadov prerušenia dodávok plynu do krajín EÚ a to tak v ekonomickej, ako aj sociálnej oblasti. Toto stanovisko treba v súčasnej dobe jednoznačne podporiť,“ myslí si Mihók.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.