Navštevujete pravidelne Chorvátsko? Od budúceho roka rátajte s veľkou zmenou

Navštevujete pravidelne Chorvátsko? Od budúceho roka rátajte s veľkou zmenou
Zdroj: shutterstock.com

Európska komisia (EK) v stredu dospela k záveru, že Chorvátsko je pripravené prijať euro k 1. januáru 2023 a stať sa tak v poradí 20. členským štátom eurozóny, uviedla agentúra TASR.  

Komisia to uviedla v rámci takzvanej konvergenčnej správy za rok 2022, ktorá hodnotí pokrok, ktorý dosiahli Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko - krajiny, ktoré sa právne zaviazali vstúpiť do eurozóny, aj keď bez udania presného dátumu. 

V správe EK sa uvádza, že momentálne iba Chorvátsko a Švédsko spĺňajú kritérium cenovej stability. Všetky uvedené členské štáty spĺňajú kritérium verejných financií okrem Rumunska, ktorého sa ako jediného týka postup pri nadmernom deficite. 

Kritérium výmenného kurzu spĺňajú dva členské štáty, a to Bulharsko a Chorvátsko. Kritérium dlhodobých úrokových sadzieb spĺňajú Bulharsko, Chorvátsko, Česko a Švédsko. 

Prečítajte si tiež:

​Komisia v správe uvádza, že Chorvátsko spĺňa štyri nominálne konvergenčné kritériá a jeho právne predpisy sú plne v súlade s požiadavkami Zmluvy o fungovaní EÚ a Štatút európskeho systému centrálnych bánk. 

Hodnotenie EK je doplnené o konvergenčnú správu Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá bola v stredu tiež zverejnená. 

Komisia sa domnieva, že Chorvátsko spĺňa všetky potrebné podmienky na prijatie eura, a preto súhlasí s nariadením Rady EÚ o zavedení eura v Chorvátsku. Rada EÚ (členské štáty) prijme konečné rozhodnutia v tomto smere v prvej polovici júla po diskusiách v Euroskupine, na Európskej rade a po získaní súhlasného stanoviska ECB a Európskeho parlamentu. 

Výkonný podpredseda EK pre hospodárske otázky Valdis Dombrovskis pri tejto príležitosti povedal, že Chorvátsko preukázalo veľké odhodlanie, usilovnosť a vytrvalosť vo svojom úsilí splniť podmienky na prijatie eura k 1. januáru 2023. „Prijatie spoločnej európskej meny bude znamenať zavŕšenie integrácie Chorvátska do Európskej únie menej ako desať rokov po jeho vstupe do EÚ. Je to veľký úspech. Občanom a podnikom Chorvátska to prinesie skutočné výhody a hospodárstvo krajiny bude odolnejšie," uviedol v správe pre médiá. Zároveň dodal, že sa potvrdzuje, že euro zostáva atraktívnou a úspešnou globálnou menou.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti