Hrozí Slovnaftu zatvorenie? Poslanec Gyimesi (OĽaNO) ostrými slovami vyzval Sulíka na odchod

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanec György Gyimesi vyzval ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby odstúpil z funkcie. Dôvodom má byť podľa poslanca to, že Sulík nevyrokoval v Bruseli lepšie podmienky pre Slovensko v súvislosti so šiestym sankčným balíkom, ktorý obsahuje embargo na ruskú ropu.

Gyimesi tvrdí, že Česko aj Maďarsko v Európskej únii dosiahli výhodnejšie výnimky z embarga. Podľa Gyimesiho obe krajiny dostali dlhšie prechodné obdobie na dovoz ropy a ropných produktov z Ruska. Dôsledkom nečinnosti Sulíka bude podľa poslanca to, že Slovnaft postupne bude musieť tlmiť svoju výrobu a o 18 mesiacov možno zatvorí celý podnik.

Podmienky vyrokoval premiér Heger

„Richard Sulík verejne podrezal Slovnaft. Spôsobil Slovensku svojím diletanstvom a lenivosťou extréme škody Slovenskej republike. Slovenská republika mala šancu na vyrokovanie lepších podmienok. Richard Sulík to neurobil,“ vyhlásil Gyimesi. Slováci budú v dôsledku nového embarga podľa poslanca platiť o euro viac za liter benzínu a nafty ako napríklad v Maďarsku.

Na summite v Bruseli pritom bol prítomný premiér Eduard Heger. Na otázku, či situáciu nepodcenil aj samotný premiér, Gyimesi neodpovedal. Zodpovedný za ropné embargo je podľa Gyimesiho Sulík.

Na Gyimesiho reagoval už aj rezort hospodárstva.  „Trojročné prechodné obdobie na neuplatňovanie sankcie na ropu dopravovanú ropovodmi navrhované Ministerstvom hospodárstva SR žiaľ nebolo možné presadiť, pričom schválená verzia je spomedzi ostávajúcich možností pre nás tou najmäkšou. Negociácie za Slovensko priamo na samite viedol premiér Eduard Heger,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

Heger sa postupu, akým Slovensko rokovalo, zastal. Povedal, že vyrokoval, že Slovensko neostane bez ropy. „Tá tu bude z Ruska tiecť do času, kým nebudeme mať plnohodnotnú alternatívu. Pánovi poslancovi odporúčam, aby v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí sa najskôr rozprával s ministrom a až potom s médiami,“ dodal premiér.

Pripomínajú, že prechodné obdobie desať mesiacov začne platiť až po ôsmich mesiacoch od od vstúpenia sankcií do platnosti.

Sulík Gyimesimu odkázal, že nerozumie problematike. „Ak ma kritizuje a vyzýva na odstúpenie, mal by si v prvom rade naštudovať fakty. Embargo odsúhlasil na summite premiér Eduard Heger, takže v konečnom dôsledku Gyimesi kritizuje samotného predsedu vlády. Pred pár dňami som bol Igorom Matovičom obvinený, že kopem za Slovnaft, teraz ma obviňuje jeho pravá ruka, že som Slovnaft poškodil. Pozíciu Slovenskej republiky, ktorú zaslalo ministerstvo hospodárstva, som priamo konzultoval s premiérom. Ak bude mať on pocit, že svoju prácu nevykonávam riadne, má možnosť ma odvolať,“ uviedol minister hospodárstva.

Slovnaft varuje pred nedostatkom ropy pre slovenský trh

Rafinéria reaguje, že po zavedení embarga a skončení prechodného obdobia nebude garantovaná bezpečnosť dodávok na Slovensku. „Obmedzením ponuky produktov v regióne a znížením kapacity Slovnaftu, Slovensko a slovenský trh nebude možné zásobovať,“ zdôraznil hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Firma podľa neho berie na vedomie prijaté sankcie, no ich súčasné znenie neumožní export kľúčových produktov. Kapacita Slovnaftu je pritom nastavená na zásobovanie aj ostatných štátov v regióne a rafinéria nemôže z technologických dôvodov spracovávať výrazne menšie množstvá ropy. „Musíme tiež upozorniť našich partnerov na exportných trhoch, že po ôsmich mesiacoch bude v regióne chýbať palivo, ako aj ropné produkty,“ dodal Molnár.

Slovnaft žiadal trojročné prechodné obdobie, počas ktorého by mohol vykonať technologické úpravy, vďaka ktorým by vedeli výrobu nastaviť na alternatívnu ropu. Európska únia trojročný odklad sankcií neschválila. 

Odborník: Rafinéria Slovnaft môže spracovávať aj inú ropu za cenu zníženia efektívnosti výroby

Energetický odborník Karel Hirman uviedol, že rafinérie európskych štátov už investovali alebo investujú do úprav na spracovanie iných ropných zmesí, ako tých, ktoré tečú ropovodom Družba, veľké prostriedky. Logicky preto podľa odborníka nechcú, aby na ich trh prúdili výrobky z ruskej ropy, ktorá sa navyše aktuálne predáva s výraznou zľavou a zhoršuje preto ich konkurencieschopnosť. „Rafinéria Slovnaft môže spracovávať aj inú ropu, i keď za cenu zníženia efektívnosti výroby,“ dodáva.

„Šéf spoločnosti MOL Zsolt Hernádi v interview pred približne mesiacom povedal, že Slovnaft môže prepracovať aj iné ropné zmesi mimo tej, čo tečie v Družbe, aj keď to bude znamenať zníženie efektívnosti výroby o 30 %,“ upozornil Hirman. Šéf MOL-u nič nehovoril o ochromení výroby či ohrození prevádzky pod technické minimum. 

„Skrátka, Slovnaft sa dobýja na trhy, ktoré jeho produkty vyrobené z ruskej ropy nechcú. Ale ako povedal Hernádi, Slovnaft už teraz môže používať aj inú ropu,“ zdôraznil Hirman. Zákaz exportu ropných produktov z ruskej ropy by podľa neho mohol priniesť aj určitý benefit v podobe zníženia ich ceny pre slovenský trh.

Hirman pripomenul, že Nemecko pred niekoľkými týždňami prijalo zákon o zoštátnení energetických firiem, ktoré svojím postupom a nerešpektovaním záujmov štátu a EÚ ohrozujú energetickú bezpečnosť. „Na základe toho prevzalo kontrolu nad dcérou Gazpromu, ktorá vlastnila aj najväčšie zásobníky plynu, ale ich od leta minulého roka zámerne nenapĺňala,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.