EÚ prijala šiesty súbor sankcií voči Rusku. Zahŕňa aj embargo na ruskú ropu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Európska únia oficiálne prijala šiesty balík sankcií voči Rusku, ktorý zahŕňa rozsiahle embargo na nákup ruskej ropy či opatrenia voči bankám a štátnym médiám tejto krajiny. Oznámili to v piatok členské štáty Únie prostredníctvom Rady EÚ. 

V oznámení sa uvádza, že nákup, dovoz a transfer ropy z Ruska do EÚ bude postupne ukončený v priebehu šiestich mesiacov. V prípade určitých ropných produktov to bude do ôsmich mesiacov. 

Dočasnú výnimku budú mať vnútrozemské krajiny ako Maďarsko, Česko a Slovensko, ktoré vzhľadom na svoju polohu „trpia špecifickou závislosťou od ruských dodávok a nemajú reálne alternatívne možnosti". Tieto krajiny budú môcť v prechodnom období dovážať ropu cez ropovod Družba. 

Dočasne odložené uplatňovanie časti zo zákazu dovozu budú mať aj Bulharsko a Chorvátsko. Podľa lídrov EÚ bude embargo znamenať, že do konca roka bude zablokovaných približne 90 percent ruského ropného exportu do Únie. EÚ dováža z Ruska približne 25 percent svojej ropy. 

Šiesty balík sankcií tiež rozširuje zoznam sankcionovaných osôb a podnikov. Maďarsko presadilo, že sa na ňom napriek podpore vojny na Ukrajine neocitne najvyšší predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill. 

Prečítajte si tiež:

​Zákaz ruských televízii 

 Balík okrem toho zavádza úplný zákaz vysielania troch veľkých ruských televíznych staníc (Rossija RTR/RTR Planeta; Rossija 24/Russia 24; TV Centre International) v Únii. Tie podľa vyhlásenia Rady EÚ využíva ruská vláda ako „nástroje na manipuláciu s informáciami a na podporu dezinformácií o invázii na Ukrajinu", a to s cieľom destabilizovať susedné krajiny Ruska i celú EÚ a jej členské štáty.

Sankcie Európskej únie budú znamenať aj odpojenie ďalších troch ruských bánk vrátane najväčšej, Sberbank, od systému SWIFT, rozšírenie zoznamu osôb a firiem podliehajúcich vývozným obmedzeniam a zákaz poskytovania účtovníckych, poradenských či tzv. cloudových služieb Rusku. 

Nové sankcie vstúpia do platnosti ešte v piatok po zverejnení príslušných právnych aktov v Úradnom vestníku EÚ. 

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sankcie

Dôležité udalosti