Do USA stále prúdi ruská ropa napriek embargu. Sú najmenej dva spôsoby, ako firmy obchádzajú sankcie

Do USA stále prúdi ruská ropa napriek embargu. Sú najmenej dva spôsoby, ako firmy obchádzajú sankcie
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Alex Stemmers

Do USA aj napriek sankciám stále prúdi ruská ropa, píše denník Wall Street Journal. Indickí obchodníci ju totiž zrejme zmiešavajú s ropou z iných krajín a následne ju spracovávajú na iné produkty ako je nafta a benzín, aby zamaskovali jej pôvod.

Americkému denníku sa podarilo získať informácie, podľa ktorých v máji tohto roka dorazili do prístavov v New Yorku a New Jersey dodávky surovín, ktoré čiastočne pochádzajú z Ruska.

Jasný dôkaz, že prišli z Indie, WSJ nemá, no práve táto krajina začala po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo veľkom skupovať lacnú ruskú ropu.

Podľa údajov spoločnosti Kpler nakúpila v máji rafinéria vlastnená firmou Reliance Industries sedemkrát viac ruskej ropy, než pred vojnou.

„Pravdepodobne sa stalo to, že spoločnosť Reliance prevzala náklad ruskej ropy, rafinovala ho a potom predala na trhu, kde našla kupcov v USA,“ uviedol pre WSJ Lauri Myllyvirta, analytik Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia.

Spojené štáty uvalili embargo na dovoz ruských palív už v marci. Okrem ropy sa týka aj niektorých petrolejových produktov. Americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív ale doteraz nespresnil, či zákaz dovozu platí aj na ďalšie rafinované ropné produkty.

Ďalším spôsobom, ako firmy obchádzajú sankcie, je podľa WSJ presúvanie ropy medzi tankermi priamo na mori. Deje sa to pri pobreží západnej Afriky, na Čiernom mori či Stredozemnom mori.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sankcie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.