Za ľudí aj Sme rodina sa chcú rozprávať o zotrvaní Sulíka vo funkcii. Ten ukazuje prstom na Hegera

Richard Sulík a Eduard Heger.
Richard Sulík a Eduard Heger. Zdroj: TASR

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zareagoval na výzvu Györgyho Gyimesiho na jeho odstúpenie z postu ministra hospodárstva. „Poslanec György Gyimesi nerozumie problematike. Ak ma kritizuje a vyzýva na odstúpenie, mal by si v prvom rade naštudovať fakty. Embargo odsúhlasil na summite premiér Eduard Heger, takže v konečnom dôsledku Gyimesi kritizuje samotného predsedu vlády. Pred pár dňami som bol Igorom Matovičom obvinený, že kopem za Slovnaft, teraz ma obviňuje jeho pravá ruka, že som Slovnaft poškodil. Pozíciu Slovenskej republiky, ktorú zaslalo ministerstvo hospodárstva, som priamo konzultoval s premiérom. Ak bude mať on pocit, že svoju prácu nevykonávam riadne, má možnosť ma odvolať,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Prečítajte si tiež:

Na celý konflikt zareagoval aj premiér Eduard Heger. Ten bol osobne na rokovaní Bruselu a oznámil prijatie sankcií vrátane embarga na ruskú ropu. 

„Predseda vlády Eduard Heger pre Slovensko v Bruseli vyrokoval, že Slovensko nezostane bez ropy. Tá tu bude z Ruska tiecť do času, kým nebudeme mať plnohodnotnú alternatívu. Pri rokovaniach na úrovní lídrov nadväzuje predseda vlády na rokovania rezortných ministrov, v tomto prípade ministerstva hospodárstva. A dorokuje veci, ktoré ostali na úrovni rezortných ministrov otvorené. Každý rezort má konať tak, aby to bolo vždy v záujme Slovenskej republiky a nateraz predseda vlády nemá vedomosť, že by sme konali v neprospech našich záujmov. Pánovi poslancovi odporúča, aby v prípade akýchkoľvek nezrovnalostí sa najskôr rozprával s ministrom a až potom s médiami,“ uviedla premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková.

​Vyvodzovať zodpovednosť voči Sulíkovi nevylučujú koaličné strany Za ľudí a Sme rodina.

Ak Sulík nezabezpečí stabilné a bezpečné dodávky ropy a plynu, podľa strany Za ľudí bude na stole je odvolávanie. O jeho odchode z funkcie má podľa strany význam hovoriť na základe reálnych skutočností a nielen teoretických úvah. „Postoj strany Za ľudí vždy bol, aby koaliční partneri riešili svoje prípadné spory na rokovaniach, nie v médiách,“ reagovala strana na otázky, či podporí prípadné odvolávanie ministra hospodárstva.

Strana zároveň poznamenala, že rafinérie napojené na ropovod Družba kupujú aktuálne ruskú ropu so zľavou, pretože ju má Rusko problém predať inde. Zľavu však podľa strany neprenášajú na spotrebiteľov na Slovensku, ktorí platia na čerpacích staniciach často podobné alebo vyššie ceny, ako ľudia v krajinách, ktoré ruskú ropu nedovážajú a nemajú ani nižšie dane na palivá.

Hnutie Sme rodina mrzí, že medzi OĽANO a SaS to „opäť iskrí“, minister hospodárstva Sulík podľa hnutia nedohodol dostatočne vhodné podmienky pri dovoze ruskej ropy. „Podľa nás pán Sulík, ktorý je minister hospodárstva, v súvislosti s dovozom ruskej ropy nevyrokoval dostatočne vhodné podmienky a dúfame, že sa v budúcnosti už z jeho strany nič podobné opakovať nebude,“ uviedlo Sme rodina. Dodalo, že pre Slovensko to bude mať fatálne následky a pohonné látky budú drahšie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.