Kam sa vyšplhajú ceny benzínu po embargu na ruskú ropu? Trend ukazuje na konkrétnu cifru

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Embargo na ruskú ropu dostalo definitívne zelenú. Európski lídri totiž odklepli šiesty balík sankcií namierený proti Kremľu za jeho vojenskú agresiu na Ukrajine. Moskva tak musí rátať s výrazným výpadkom zo štátneho rozpočtu. Na druhej strane, tento krok zamáva aj so svetovým trhom, čo následne pocítia slovenskí motoristi.

Nákup, dovoz a transfer ropy z Ruska do EÚ postupne ukončia v priebehu pol roka, v prípade určitých ropných produktov to bude do ôsmich mesiacov. Dočasnú výnimku majú vnútrozemské krajiny, ako Maďarsko, Česko a Slovensko.

Podľa lídrov EÚ bude embargo znamenať, že do konca roka bude zablokovaných približne 90 percent ruského ropného exportu do Únie. V reči čísel Moskva príde až o 250 miliónov eur denne, čo jej značne ukrojí z jej možností financovať nákladnú vojnu na Ukrajine.

Výrazný tlak na cenu ropy

Okrem trestania Ruska za jeho expanzné chúťky, sa sankcie pretavia aj na svetovom ropnom trhu. A zákonite sa táto situácia prenesie na benzínky.

„Embargo na ruskú ropu spôsobí obmedzenie ponuky na svetových trhoch, ktorá už teraz zaostáva za dopytom. Výsledkom toho bude ďalší tlak na rast cien ropy s rizikom posunu až na historické maximá,“ vysvetlil analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Navyše, toto všetko prišlo v čase začínajúcej hlavnej motoristickej sezóny a končiacimi sa protipandemickými opatreniami v Číne. Ide o faktory, ktoré výrazne zvyšujú dopyt po rope a teda tlačia jej cenu smerom nahor.

„Ceny palív budú však rásť ešte rýchlejšie ako ceny ropy, keďže na Západe chýba rafinačná kapacita. Mnohé rafinérie boli totiž zatvárané a to pre naivnú zelenú energetickú politiku, pre ktorú sa stali nekonkurenciechopné,“ ozrejmil Pánis.

Smerujeme k dvom eurám

Cena ropy Brent, od ktorej sa odvíja cena benzínu a nafty na Slovensku, sa momentálne pohybuje na úrovni 118 dolárov za barel. Teraz však podľa odborníka existuje riziko, že cena pôjde cez 130 dolárov a v extrémnom prípade prekročí až 150-dolárovú hranicu.

„Budeme sa približovať k hranici dvoch eur, no zatiaľ by sme ju nemali pokoriť. Ale trend je úplne jasný, kam sa ceny budú v najbližších týždňoch uberať,“ uzavrel Pánis.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti