Nemci radikálne zrazili ceny benzínu. Už tankujú lacnejšie ako Slováci

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR

Motoristi sú už zúfalí. Ceny pohonných hmôt trhajú historické rekordy a zdražovaniu ešte nie je koniec. Najnovšie sa pokúšajú tento trend zvrátiť v Nemecku a Česku znížením spotrebnej dane. V oboch krajinách už tankujú lacnejšie ako na Slovensku.

Ešte v posledný májový deň nemeckí motoristi tankovali v priemere za dve eurá aj pätnásť centov. Aj na miestne platové pomery išlo o výraznú záťaž na rodinné rozpočty. Berlín sa preto rozhodol od 1. júna znížiť na tri mesiace spotrebnú daň.

Mnohí pumpári zo dňa na deň zareagovali, pričom ceny výrazne poklesli. A to niektorých prípadoch až o 35 centov na liter. Nemeckí motoristi tak môžu teraz tankovať v priemere za euro osemdesiat. Nafta po zavedení opatrení stojí euro osemdesiatsedem.

Okrem pohonných látok rovnako na štvrť roka výrazne zlacnela aj regionálna doprava. Mesačný lístok, ktorý platí v celej krajine, stojí deväť eur.

Prečítajte si tiež:

​Aj koalícia chce znížiť ceny, zatiaľ sa však len háda

Obdobný krok ako Nemci spravili aj Česi. Od júna znížili spotrebnú daň, no oproti svojim západným susedom ide len o kozmetickú úpravu. Po zavedení do praxe totiž ceny benzínu klesli z priemerných euro osemdesiatsedem na euro osemdesiat. Nafta stojí plus-mínus rovnako.

Z pohľadu slovenského motoristu teraz tankujú tí nemeckí a českí lacnejšie. Na Slovensku sa pohybuje liter benzínu na úrovni euro osemdesiatšesť. Nafta je stále lacnejšia. Liter sa predáva za euro sedemdesiatpäť.

Aj slovenská vláda rozmýšľa, ako znížiť cenu pohonných hmôt. Zatiaľ to stojí na politických prekáračkách. Kabinet doposiaľ schválil dodatočné zdanenie lacnej ruskej ropy, no bez súhlasu koaličnej SaS.

Dôležité bude teraz hlasovanie v parlamente. To odložili na júnovú schôdzu, lebo Richard Sulík chce za vybraté peniaze kompenzovať zníženie DPH z 20 na 8 percent. V praxi by to znamenalo okamžitý pokles cien o takmer 20 centov.

Igor Matovič na to reagoval, že takéto zníženie DPH nie je podľa Európskej komisie možné, aj keď to vo februári urobili Poliaci. Sulík chce preto vylobovať výnimku v Bruseli. Ak nebude úspešný, SaS navrhne zníženie spotrebnej dane. Výsledok by sme mali čoskoro spoznať.

​​Čoskoro dve eurá za liter

Ceny pohonných hmôt nerastú týždeň, dva, ale už niekoľko mesiacov po sebe. Môže za to oživenie celosvetovej ekonomiky po pandémii koronavírusu, pričom zdražovanie zrýchlila aj vojna na Ukrajine a s ňou prijaté sankcie. Veď len na Slovensku od januára vzrástla ich cena o 40 centov na liter.

Teraz navyše hrozí reálny scenár, že ceny budú opäť stúpať. Spôsobí to embargo na ruskú ropu, ktoré uvalila Európska únia. Odborníci odhadujú, že by mohli stúpnuť až k dvom eurám za liter.

Ako prví v našom regióne začali s vysokými cenami pohonných hmôt bojovať Maďari, a to ešte v novembri minulého roka. Už vtedy ich zastropovali na úrovni euro dvadsaťšesť. Štátom regulované ceny by mali skončiť začiatkom letných prázdnin.

K Maďarom sa vo februári pridali aj spomínaní Poliaci, ktorí sa zasa vybrali cestou znižovania DPH. V porovnaní so Slovenskom tankujú benzín o 20 až 30 centov lacnejší. Opatrenie by sa taktiež malo skončiť k 1. júlu.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti