Budeme mať čo tankovať? Už o pár týždňov môže prísť zlom

Tankovanie - ilustračná foto
Tankovanie - ilustračná foto Zdroj: TV Markíza

Súčasná energetická kríza je „oveľa väčšia“, než bol ropný šok v 70. rokoch minulého storočia, uviedol šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol.

„Vtedy to bolo len o rope,“ povedal Birol v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel. „Teraz máme súčasne ropnú krízu, plynovú krízu a krízu elektriny,“ porovnal šéf IEA aktuálnu situáciu s ropným šokom v 70. rokoch 20. storočia po arabskom ropnom embargu.

Energetická kríza sa začala na jeseň minulého roka, ale ruská invázia na Ukrajinu ju ešte výrazne prehĺbila. Trhy sa obávajú narušenia dodávok ruských energií a západné vlády sprísňujú sankcie proti Moskve.

Už cez leto by mohol byť nedostatok benzínu 

Svet a predovšetkým Európa by toto leto mohli čeliť nedostatku benzínu, vykurovacieho oleja aj kerozínu, uviedol Birol. Ponuku v Európe ešte zníži zákaz EÚ týkajúci sa dovozu väčšiny ruskej ropy a ropných produktov.

„Embargo na ruskú ropu spôsobí obmedzenie ponuky na svetových trhoch, ktorá už teraz zaostáva za dopytom. Výsledkom toho bude ďalší tlak na rast cien ropy s rizikom posunu až na historické maximá,“ vysvetlil pre TVNOVINY.sk analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Navyše, toto všetko prišlo v čase začínajúcej hlavnej motoristickej sezóny a končiacimi sa protipandemickými opatreniami v Číne. Ide o faktory, ktoré výrazne zvyšujú dopyt po rope a teda tlačia jej cenu smerom nahor.

„Ceny palív budú však rásť ešte rýchlejšie ako ceny ropy, keďže na Západe chýba rafinačná kapacita. Mnohé rafinérie boli totiž zatvárané a to pre naivnú zelenú energetickú politiku, pre ktorú sa stali nekonkurenciechopné,“ ozrejmil Pánis.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti