Zrážka vlakov odhalila katastrofálny stav železníc: Dispečeri nemajú vlaky pod kontrolou na väčšine tratí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vlakové nešťastie pri Vrútkach zviditeľnilo katastrofálny stav železničiarskej techniky. Rušňovodičom chýba spoľahlivé spojenie s výpravcom.

Dispečing má vlaky pod kontrolou len na zlomku tratí, ktoré už zmodernizovali. Železničná spoločnosť priznáva, že bezpečnosť na koľajniciach je ohrozená.

Desiatky zranených a niekoľkomiliónová škoda. Zrážku rušňa s osobným vlakom vyšetruje polícia aj železniční inšpektori. Okolnosti nešťastia sú stále nejasné, no už teraz železničiari poukazujú na nedostatočnú techniku.

„Aj v tomto prípade sa ukázalo, že ak by na danej trati bolo zriadené traťové rádiové spojenie rušňovodiča s výpravcom, k tejto udalosti nemuselo dôjsť," vysvetlil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Všetky modernejšie kabíny rušňovodiča už obsahujú takzvanú GSM - R vysielačku. Práve cez ňu komunikuje rušňovodič s výpravcom. Hoci vlaky vysielačky majú, tratiam chýba pokrytie signálom a to aj na hlavných koridoroch. „Pokrytie slovenských tratí je zatiaľ nedostatočné aj na hlavných koridoroch,“ priznal Kováč.

 „Ani nie desatina z celej siete tratí na Slovensku je napojená na moderný dispečing. Len o trocha viac tratí disponuje spojením cez vysielačky. Na ostatných úsekoch je to ako z iného storočia. V prípade poruchy, nehody alebo inej udalosti všetko stojí na rušňovodičovi. Kľúčové je zadať presnú polohu. A tu sa môže zmýliť hneď niekoľko osôb - rušňovodič, dispečer, ale aj vlak, ktorý smeruje na miesto zásahu,“ povedal riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.

Slovensko má teraz možnosť aspoň čiastočne vynoviť severovýchod krajiny. Úsek Varín – Košice – Čierna nad Tisou – až po hranicu s Ukrajinou. Hoci milióny z Únie sú pripravené, ŽSR má čas na dokončenie projektu do konca budúceho roka.

„Momentálne je projekt vo fáze prípravy verejného obstarávania, projekt plánujeme financovať aj s využitím peňazí Európskej únie z Nástroja na prepájanie Európy (CEF),“ uviedla hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Ak sa aj termín do konca roka 2023 železniciam podarí stihnúť, cesta k moderným a hlavne bezpečným vlakom je ešte dlhá. No a kým my západ iba dobiehame, tak ten sa nám ešte vzďaľuje. Moderné krajiny investujú do železníc násobne viac ako Slovensko.  Ako taký moderný dispečing vyzerá, si pozrite v reportáži vyššie.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.