Zrážka vlakov odhalila katastrofálny stav železníc: Dispečeri nemajú vlaky pod kontrolou na väčšine tratí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vlakové nešťastie pri Vrútkach zviditeľnilo katastrofálny stav železničiarskej techniky. Rušňovodičom chýba spoľahlivé spojenie s výpravcom.

Dispečing má vlaky pod kontrolou len na zlomku tratí, ktoré už zmodernizovali. Železničná spoločnosť priznáva, že bezpečnosť na koľajniciach je ohrozená.

Desiatky zranených a niekoľkomiliónová škoda. Zrážku rušňa s osobným vlakom vyšetruje polícia aj železniční inšpektori. Okolnosti nešťastia sú stále nejasné, no už teraz železničiari poukazujú na nedostatočnú techniku.

„Aj v tomto prípade sa ukázalo, že ak by na danej trati bolo zriadené traťové rádiové spojenie rušňovodiča s výpravcom, k tejto udalosti nemuselo dôjsť," vysvetlil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Všetky modernejšie kabíny rušňovodiča už obsahujú takzvanú GSM - R vysielačku. Práve cez ňu komunikuje rušňovodič s výpravcom. Hoci vlaky vysielačky majú, tratiam chýba pokrytie signálom a to aj na hlavných koridoroch. „Pokrytie slovenských tratí je zatiaľ nedostatočné aj na hlavných koridoroch,“ priznal Kováč.

 „Ani nie desatina z celej siete tratí na Slovensku je napojená na moderný dispečing. Len o trocha viac tratí disponuje spojením cez vysielačky. Na ostatných úsekoch je to ako z iného storočia. V prípade poruchy, nehody alebo inej udalosti všetko stojí na rušňovodičovi. Kľúčové je zadať presnú polohu. A tu sa môže zmýliť hneď niekoľko osôb - rušňovodič, dispečer, ale aj vlak, ktorý smeruje na miesto zásahu,“ povedal riaditeľ Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo Ondrej Matej.

Slovensko má teraz možnosť aspoň čiastočne vynoviť severovýchod krajiny. Úsek Varín – Košice – Čierna nad Tisou – až po hranicu s Ukrajinou. Hoci milióny z Únie sú pripravené, ŽSR má čas na dokončenie projektu do konca budúceho roka.

„Momentálne je projekt vo fáze prípravy verejného obstarávania, projekt plánujeme financovať aj s využitím peňazí Európskej únie z Nástroja na prepájanie Európy (CEF),“ uviedla hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Ak sa aj termín do konca roka 2023 železniciam podarí stihnúť, cesta k moderným a hlavne bezpečným vlakom je ešte dlhá. No a kým my západ iba dobiehame, tak ten sa nám ešte vzďaľuje. Moderné krajiny investujú do železníc násobne viac ako Slovensko.  Ako taký moderný dispečing vyzerá, si pozrite v reportáži vyššie.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Krátka správa

Takmer štvrtina populácie Karabachu ušla po zásahu Azerbajdžanu do Arménska.

Približne 28.000 ľudí - teda zhruba 23 percent celkovej populácie Náhorného Karabachu - sa usilovala z regiónu ujsť hneď po tom, čo Azerbajdžan uvoľnil desať mesiacov trvajúcu blokádu jedinej cesty vedúcej do susedného Arménska. Blokáda tejto trasy viedla v oblasti k závažnému nedostatku potravín, liekov i paliva. (TASR)

Krátka správa

Štrajk hollywoodskych scenáristov sa v stredu končí.

Ukončeniu štrajku predchádzalo dosiahnutie platovej dohody s hollywoodskymi filmovými štúdiami, uviedlo v statuse na platforme X vedenie Združenia amerických scenáristov (WGA). Štrajk trval takmer päť mesiacov a ochromil Hollywood. (TASR)

Krátka správa

Turecko schváli vstup Švédska do NATO, ak USA umožnia predaj F-16tiek.

„Ak dodržia oni svoje sľuby, náš parlament tiež dodrží ten svoj,“ uviedol prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho spája vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválenie švédskej žiadosti o vstup do NATO práve s predajom stíhačiek F-16. Erdogan tiež uviedol, že turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan minulý týždeň v New Yorku rokoval o vstupe Švédska do NATO s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom.

Krátka správa

Počas záplav v Kapskom Meste zabila elektrina osem ľudí.

Z toho štyri boli deti. Juhoafrické mesto zasiahli prudké lejaky, ktoré spôsobili záplavy. „Operačné stredisko pre živelné pohromy má, žiaľ, potvrdených osem úmrtí spôsobených zásahom elektrickým prúdom,“ uvádza sa v oznámení. Obete podľa neho bývali v chatrčiach v okrajovej časti juhoafrickej metropoly.