Embargo na ruskú ropu nie je žiadna tragédia, Sulík sa odstúpiť nechystá

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Embargo na ruskú ropu nie je žiadna tragédia, Slovensko má pri prechodných lehotách rovnakú pozíciu ako iné krajiny. Vyhlásil to minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý vysvetľoval, ako sa v Bruseli vyjednávalo. Slovensko chcelo pôvodne vybojovať prechodné obdobie na tri roky. Nakoniec Slovnaft dostal osem mesiacov, následne 10 mesiacov bude môcť vyvážať ešte do Česka. O tom, že bude mať rafinéria problém so skráteným obdobím na zákaz exportu benzínu či nafty, sa Sulík dozvedel až koncom marca. 

Minister hospodárstva o možných problémoch s navrhovaným zákazom exportu motorových palív vyrobených z ruskej ropy informoval niekoľko hodín pred začiatkom samitu v Bruseli premiéra Eduarda Hegera.

„On odpísal, že on už v tom konať nebude, že nech to robia Česi a Maďari,“ povedal Sulík. Česko nakoniec vyrokovalo okrem osemmesačného prechodného obdobia na dovoz ropných produktov aj desaťmesačnú výnimku na dovoz motorových palív pre Česko. Slovnaft tak má čas na zmenu technológie a na začatie spracovania inej ako ruskej ropy do 4. decembra 2023.

Sulík pripustil, že Slovnaft môže mať určité ťažkosti, no vyrokované podmienky sú podľa neho v súlade s politikou EÚ. 

„Áno, mohli sme vyjednať viac. Premiér Heger sa rozhodol nechať to takto, bol upozornený. Ja jeho rozhodnutia plne rešpektujem, má na to svoje dôvody,“ povedal Sulík. Pokiaľ by Slovensko podľa ministra chcelo presadzovať výhradne vlastné záujmy, mohli by takýto postoj zaujať aj ostatné štáty Únie. „Z tohto pohľadu si myslím, že sa premiér rozhodol správne,“ dodal Sulík.

Zároveň odmietol obvinenie ministra financií Igora Matoviča, podľa ktorého Sulík nevyrokoval lepšie podmienky pre Slovensko a spôsobil tak škodu takmer štyri miliardy eur. Odstúpiť sa nechystá. Pripomenul, že návrh na jeho odvolanie môže podať prezidentke Zuzane Čaputovej iba premiér Heger, pokiaľ nebude spokojný s jeho výsledkami.

Na možné problémy so zásobovaním Slovenska motorovými palivami upozornila po schválení sankčného balíka rafinéria Slovnaft. Tá veľkú časť svojej produkcie exportuje do Rakúska, Česka či Poľska a o tieto trhy po skončení prechodného obdobia, pokiaľ neskončí so spracovaním ruskej ropy, príde. To by podľa Slovnaftu mohlo znamenať pokles výroby pod technologické minimum a jej odstavenie. Sulík však pripomenul, že embargo sa týka iba motorových palív a olejov, no na ďalšie produkty sa nevzťahuje. O potrebných investíciách potrebných na prechod od ruskej ropy chce s rafinériou rokovať.

Prečítajte si tiež:

Ak premiér odmietol rokovať o lepších podmienkach pri rope, má odísť, myslí si Hlas-SD

Ak premiér Eduard Heger (OĽANO) odmietol rokovať o lepších podmienkach pre Slovensko pri rope, nemá morálne právo zostať vo funkcii. Myslí si to mimoparlamentná strana Hlas-SD. Strana Pellegriniho žiadala Hegerovo odvolanie už v septembri minulého roka.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti