Môže situácia okolo Slovnaftu vyhnať ceny benzínu vysoko nad dve eurá? Nekompromisná odpoveď analytika

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Enormné ceny pohonných hmôt môžu byť ešte rádovo vyššie. Na Slovensku bude na ne špeciálne negatívne vplývať sankčný balík EÚ, ktorý zaviedla voči Rusku, keďže sa priamo dotýka Slovnaftu. Politici teraz tvrdia, že cena benzínu za liter môže stúpnuť až na dve eurá tridsať centov. Analytik to nevylučuje.

Celá debata okolo Slovnaftu má silný politický podtón. Odohráva sa v neutíchajúcom spore Igora Matoviča a spol. s Richardom Sulíkom. Odhliadnuc od toho, kto a či vôbec zlyhal pri rokovaniach o sankciách na ruskú ropu, každá zo strán priznáva, že ceny pohonných hmôt určite pôjdu hore.

„Buď tú fabriku zatvoria, alebo budeme tankovať za 2,2 až 2,3 eura za liter,“ vyhlásil poslanec OĽaNO Gyimesi György, ktorý ostro kritizoval predsedu SaS a ministra hospodárstva v jednom, že miesto trojročnej výnimky v Bruseli „zabezpečil“ len osemnásťmesačnú.

Ku kritike sa pridal aj predseda koaličnej Sme rodina Boris Kollár. Ani jemu sa nepáči, že vyrokované podmienky budú mať priamy vplyv na peňaženky motoristov.

„Toto nebolo šťastné riešenie, čo sme urobili, a doplatia na to naši ľudia, keď stúpne cena benzínu a nafty vysoko nad dve eurá,“ vyhlásil Kollár.

Aj Sulík hovorí o raste cien, ale z iného dôvodu

Ani samotný Sulík, ktorý odmieta zlyhanie pri Slovnafte, nevylučuje, že ceny sa pohnú smerom nahor.

„Ako sa budú vyvíjať ceny a nafty neviem povedať,“ odpovedal v krátkosti.

Následne však povedal, že väčší problém ako situácia okolo Slovnaftu je embargo na surovú ruskú naftu. Kým si vie totiž Európa vyrobiť dostatok benzínu, tak obrovské kvantá nafty prúdia práve z východu.

„Z Ruska sa dováža aj surová nafta a keď dôjde k zákazu dovozu, tak áno, ceny pôjdu hore,“ ozrejmil Sulík.

„Pri rovnakom dopyte sa totiž zníži ponuka,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​Ceny pokojne môžu vyskočiť vysoko nad dve eurá

K tomu, že sankčný balík EÚ voči Rusku bude mať vplyv na ceny benzínu a nafty, si myslí aj analytik.

„Možné to je. Ak ceny ropy vzrastú ešte viac a dopyt po palivách bude vysoký, môže cena benzínu dosiahnuť aj 2,30 eura za liter,“ vysvetlil analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Otázkou je, ako je možné predpovedať dopredu konkrétna suma, keďže výnimka pre Slovnaft sa skončí až o pár mesiacov a dovtedy sa v tejto turbulentnej dobe ešte mnohokrát zmenia podmienky na svetových trhoch.

„Vieme, ako teraz hospodári Slovnaft a aké má náklady a výdavky na prevádzku. Pravdepodobne už tiež vedia, koľko ich budú stáť investície do novej technológie na spracovanie ropy. Následne teoreticky vieme dopredu odhadnúť konkrétnu sumu,“ poznamenal Burda.

Prečítajte si tiež:

​Aj koalícia chce znížiť ceny, zatiaľ sa však len háda

Na druhej strane, slovenská vláda rozmýšľa, ako znížiť cenu pohonných hmôt. Zatiaľ to stojí na politických prekáračkách. Kabinet doposiaľ schválil dodatočné zdanenie lacnej ruskej ropy, no bez súhlasu koaličnej SaS.

Dôležité bude teraz hlasovanie v parlamente. To odložili na júnovú schôdzu, lebo Richard Sulík chce za vybraté peniaze kompenzovať zníženie DPH z 20 na 8 percent. V praxi by to znamenalo okamžitý pokles cien o takmer 20 centov.

Naposledy v našom regióne dočasne znížili spotrebné dane Nemci a Česi. A teraz tankujú lacnejšie ako slovenskí motoristi.

Prečítajte si tiež:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti