Ticho pred búrkou. Banky síce zastavili zdražovanie hypoték, no čoskoro prídu cifry, ktoré tu dlho neboli

Na snímke pohľad na budovu Národnej banky Slovenska  z vojnového pamätníka Slavín
Na snímke pohľad na budovu Národnej banky Slovenska z vojnového pamätníka Slavín Zdroj: TASR/Dano Veselský

Na hypotekárnom trhu zavládol pokoj. Banky už nejaký čas totiž plošne nezvyšujú úrokové sadzby. Ide však len o prechodný jav. Podľa analytikov čochvíľa príde k ďalšiemu zdražovaniu a pri obľúbených dlhodobých fixáciách sa objavia cifry, ktoré na Slovensku dlho neboli.

Banky v posledných týždňoch zažívali nevídaný nápor. Ľudia si pre neustále rastúce úrokové sadzby snažili svoje hypotéky zafixovať na čo najdlhšie obdobie. Tie sa však dostali už tak vysoko, že mnohí začali zvažovať, či to má ešte zmysel.

„Aktuálne úroky na úrovni okolo 2 - 2,5 percenta sú stále pomerne výhodné najmä z dlhodobého hľadiska. Dlhšími fixáciami si ľudia môžu zabezpečiť dlhodobú nemennosť mesačnej splátky a ochránia tak svoje rodinné výdavky,“ uviedla analytička spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Zdražovanie sa zastavilo na chvíľu

Ďalší dôležitý faktor, ktorý stále nahráva dlhodobým fixáciám, je trend, kam sa budú v najbližších rokoch úrokové sadzby uberať.

„Aktuálne aj vzhľadom na situáciu na hypotekárnom trhu odporúčame klientom dlhšie fixácie, lebo rast úrokov sa očakáva aj v najbližších rokoch,“ myslí si Šablová.

A toto poukazuje na fakt, že aj keď banky v posledných týždňoch utlmili tempo zdražovania, ide len o prechodné obdobie.

„Osobne si myslím, že úpravy úrokových sadzieb budú pokračovať aj naďalej. Na stole je zvýšenie sadzieb z dielne ECB, ktorá tak chce urobiť v blízkej dobe,“ ozrejmil Matej Dobiš z Finančného kompasu.

„Po tejto úprave by sa úroky na nejakú dobu mohli zastabilizovať a hádam sa skončí obdobie veľmi dynamického rastu úrokov, aké sme zažívali za posledné mesiace,“ doplnila Šablová.

Na konci roka sa dostaneme až k štyrom percentám

Kým však toto pokojné obdobie nastane, úrokové sadzby pri hypotékach sa môžu vyšplhať ešte poriadne vysoko. Napríklad, pri obľúbenom 10-ročnom fixe sa v súčasnosti úrok začína od 2,5 percenta. Na konci roka to môže byť rádovo vyššie.

„Akýkoľvek vývoj či ustálenie úrokových sadzieb je aj vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu v Európe veľmi náročné odhadnúť. Je možné, že v tomto roku priemerné úroky na nových úveroch dosiahnu hranicu 3 % p. a., a to najmä vďaka drahším dlhodobým fixáciám, o ktoré je teraz väčší záujem. Konkrétne pri 10-ročných fixoch sa môžu úrokové sadzby šplhať aj k 3,5 až 4 percentám,“ myslí si Šablová.

„Banky zatiaľ nie sú nútené úrokové sadzby upravovať smerom dole, práve naopak. Dôležitá je aj inflácia, ktorá naďalej stúpa a vyhliadky, kde bude budúci rok, nie sú pre žiadateľov o úvery optimistické. Ak klesať nebude, bude aj centrálna banka nútená sadzby navyšovať a zdražovať tak úvery na bývanie ešte viac,“ doplnil Dobiš.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.