Zelená Európa vyhlásila od r. 2035 stopku spaľovacím motorom. Elektromobily však skrývajú niekoľko problémov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sme pripravení na koniec spaľovacích motorov, ktorý odhlasoval Európsky parlament? Odborníci upozorňujú na skryté problémy. A nejde iba o infraštruktúru. Závislosť od jednej veľmoci môže vystriedať nová.

Michal a jeho kolegovia predajú ročne stovky vozidiel. V predajni majú iba jedno elektrické vozidlo. Viac sa im neoplatí držať na sklade. „Záujem o tie elektrické autá je minimálny. Rádovo sa bavíme o jednotkách kusov. Tento rok sme v priemere predali každý mesiac jedno auto,“ uviedol predajca Michal Tomka. 

Elektrické autá zažívajú celosvetový ošiaľ. Štatistiky však ukazujú, že Slováci najčastejšie kupujú autá s benzínovým spaľovacím motorom. Za celý minulý rok sa na Slovensku zaregistrovalo cez 75-tisíc osobných vozidiel. Elektroáut pribudlo v roku 2021 na slovenských cestách 1104.

Trh s elektromobilmi ale v Európe poháňa iná sila - politický tlak. Také je aj najnovšie rozhodnutie europarlamentu. Poslanci schválili postupné znižovanie emisií s tým, že v roku 2035 majú byť nulové. Ak sa s tým stotožnia členské štáty, o 13 rokov nebude možné v Európe kúpiť nové auto so spaľovacím motorom. Zákaz sa týka predaja nových áut.

Zelené ciele môžu nám Európanom priniesť nový problém. Dnes sa snažíme zbaviť závislosti od ruských fosílnych palív. Hrozí nám však závislosť od inej nedemokratickej veľmoci. Batérie elektromobilov obsahujú napríklad kobalt. To je vzácny kov s protónovým číslom 27. Jeho najväčším distribútorom je Čína.

A sú to aj ďalšie problémy: pomaly rastúca sieť nabíjacích staníc, obavy, či bude dostatok elektriny, alebo pochybnosti o skutočnom ekologickom prínose elektroáut. Tento zákaz môže u nás spustiť opačný efekt. Ak Slováci nebudú mať na kúpu elektromobilu, budú si nechávať dlhšie svoje staré vozidlá. Návrh po schválení smeruje ešte na rokovanie Rady Európy. Členské štáty tak ešte môžu schváliť menšie úpravy.

Pozrite si aj reportáž hore

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.