Zdražovanie, aké ešte nezažili. Pre vojnu na Ukrajine tankujú benzín v USA za rekordné sumy

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Američania zažívajú nevídaný šok. Cena benzínu dosiahla astronomickú hranicu päť dolárov za galón. Ešte pred rokom pritom tankovali za necelé dva doláre.

Ceny na pumpách závidel Američanom roky takmer celý svet. Trh si dlhodobo držal bájnu cenu dolár za galón. Keď ceny stúpli na dva doláre, hovorilo sa, že viac už ľudia neznesú. Ešte minulý rok pritom natankovali jeden gaól paliva za 1,90.   

Bežní Američania tak na vlastnej koži pociťujú dôsledky vojny na Ukrajine, aj keď je na míle vzdialená od ich domovov. Len za posledný mesiac stúpli ceny palív o dolár za galón. Ekonomika Spojených štátov sa prepadáva do recesie.

Analytici však tvrdia, že vysoké ceny palív sa dotknú existenčne len malého podielu obyvateľov. Väčšina podľa nich aj tak neobmedzí jazdenie.

Najviac sú nešťastní najmä drobní podnikatelia, ktorí napríklad rozvážajú tovar. Auto je pre nich jediný spôsob, ako zarobiť peniaze. „Nemám na výber, či stojí benzín 80 alebo 150 dolárov. Je to tak, ako to je, a ja to musím predýchať, inak môžem zatvoriť obchod,“ uviedol jeden z nich.

Biely dom sa snažil od začiatku vojny v Európe zabrániť zvyšovaniu cien tak, že uvoľnil zo zásob rekordných až 1 milión barelov ropy denne. Veľký efekt to však nemalo a všetko sa teraz prejavuje na klesajúcej popularite prezidenta Joea Bidena.

Viac v reportáži hore

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti