Nedostatok personálu aj štrajky. Európske letiská sú preťažené, na odbavenie sa čaká v dlhých radoch

Nedostatok personálu aj štrajky. Európske letiská sú preťažené, na odbavenie sa čaká v dlhých radoch
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Ilustračná snímka

Dlho očakávaný postlockdownový cestovateľský boom naráža na viaceré prekážky. Veľké prepúšťanie počas pandémie si vyberá svoju daň. Oživenie leteckého priemyslu v Európe je sprevádzané nedostatkom leteckého personálu aj posádok lietadiel a viaceré veľké aj menšie uzlové letiská sú preťažené. Situáciu zhoršujú aj ohlásené štrajky zamestnancov.

Piaty najväčší letecký prepravca sveta - nemecká Lufthansa už avizovala, že pre nedostatok personálu v júli zruší 900 letov. Podobný krok oznámili aj ďalší giganti leteckej dopravy ako Air France-KLM, Ryanair či British Airways, ktorí majú tiež problémy s prepravnými kapacitami.

Dopravcovia očakávajú rekordný záujem o cestovanie k moru. Treba sa však pripraviť na predĺžené čakacie doby. Prísť dve hodiny pred odletom už na mnohých európskych letiskách nestačí.

Nedostatkom personálu trpia aj menšie letiská

Prípady ľudí, ktorí pre pomalé odbavenie zmeškali let, sa netýkajú iba Spojeného kráľovstva, ktoré si prešlo zaťažkávacou skúškou v podobe narodenín kráľovnej Alžbety.

Personál prepúšťali aj menšie letiská. Zvýšenú záťaž a dlhšie čakacie doby pociťuje napríklad aj pražské Letisko Václava Havla, ktoré počas pandémie prepustilo 600 zamestnancov. Cestujúcich preto vyzýva, aby prišli do letiskovej haly tri hodiny pred odletom.

Ešte horšia situácia je napríklad na Letisku Bena Guriona v Tel Avive, kde sa odporúča prísť štyri hodiny pred odletom. Po veľkom prepúšťaní z obdobia pandémie na najväčšom izraelskom letisku chyba stále okolo tisíc zamestnancov.

K problémom s nedostatkom letiskového personálu sa v mnohých krajinách pridal aj nedostatok členov posádok lietadiel. Mnohí piloti a stevardi si počas predošlých chudobných rokov našli zamestnanie v inej oblasti. Niektorým pilotom navyše prepadli povinné atesty, takže pri návrate do kokpitov čelia ďalšej komplikácii.

Najväčšie slovenské letisko zatiaľ lety rušiť nemuselo

Keďže problémy s kapacitami neobišli ani menšie európske letiská, zisťovali sme, aká situácia je na našom najväčšom letisku v Bratislave. Podľa slov hovorkyne Letiska M. R. Štefánika Veroniky Demovičovej v súčasnosti nedochádza k zdržaniu cestujúcich pri vybavovaní na checkine či bezpečnostnej kontrole z dôvodu nedostatku personálu.

„Hoci nie je vylúčené, že v určitých časoch, keď je naplánovaných viacero letov, môže dochádzať k hromadeniu cestujúcich na jednotlivých pracoviskách. Doposiaľ však neboli zaznamenané rušenia letov z tohto dôvodu," uviedla hovorkyňa BTS.

Bratislavské letisko počas obdobia koronakrízy hromadné prepúšťanie obišlo.  

„Letisko M. R. Štefánika čerpalo štátny program Prvá pomoc. V súvislosti s nedávnou zmenou organizačnej štruktúry niektoré pracovné pozície zanikli, resp. v období redukcie letov neboli predlžované kontrakty uzavreté na dobu určitú či v skúšobnej dobe. Počas tohtoročnej letnej sezóny vzhľadom na zvýšený počet letov s porovnaní s obdobím pandémie bolo potrebné obsadiť niektoré pracovné pozície a využíva sa aj pomoc brigádnikov zo strany študentov,“ vysvetlila Demovičová.

Zamestnanci nízkonákladových leteckých spoločností sa búria

Pasažieri v leteckej doprave v Taliansku čelili v stredu komplikáciám na celom území krajiny v dôsledku štrajku zamestnancov nízkonákladových leteckých spoločností Ryanair, EasyJet a Volotea. Súčasne s nimi vstúpili do štrajku aj dispečeri letovej prevádzky, čo si vyžiadalo zrušenie stoviek letov. Zamestnanci sa sťažujú na zníženie miezd a zlé pracovné podmienky. 

Očakáva sa, že ďalšie štrajky sú iba otázkou času a mohli by prísť aj počas najrušnejších mesiacov letných prázdnin. 

Štrajk už avizujú aj zamestnanci írskeho prepravcu Ryanair v Španielsku. Začať by sa mal koncom júna a bude trvať celkovo šesť dní. „Musíme obnoviť mobilizáciu, aby sme poukázali na našu situáciu a aby bol Ryanair nútený dodržiavať základné pracovné podmienky,“ uviedla vo vyhlásení generálna tajomníčka zväzu USO Lidia Arasanzová.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti