Zásoby alkoholu vydržia do jesene, Rusi si zvykajú na novú realitu. Slovák študujúci v Moskve opísal situáciu v tamojších baroch

Zásoby alkoholu vydržia do jesene, Rusi si zvykajú na novú realitu. Slovák študujúci v Moskve opísal situáciu v tamojších baroch
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Oxana A

Po takmer štyroch mesiacoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu je v moskovských baroch a reštauráciách stále možné dostať zahraničný alkohol, ale kedysi bohaté zásoby sú čoraz chudobnejšie.

Väčšina zahraničných firiem vrátane západných pivovarov, ktoré v krajine pôsobili, pozastavili predaj. Zároveň prudko poklesol objem lodného obchodu. Najväčšie zahraničné kontajnerové spoločnosti MSC, Maersk a CMA CGM dočasne pozastavili prepravu nákladu do Ruska a z Ruska, zatiaľ čo krajiny EÚ, ktoré majú spoločné hranice s Ruskom a Bieloruskom, zakázali vstup nákladným vozidlám registrovaným v týchto krajinách.

Ruská ekonomika sa dostala pod tlak a Rusi, donedávna zvyknutí na bohatý výber alkoholu zahraničnej výroby, si musia zvykať na novú realitu.

O tom , ako to vyzerá v moskovských baroch a reštauráciách sme sa rozprávali so slovenským občanom študujúcim v ruskej metropole, ktorý si však prial zostať v anonymite.

„Rusku skutočne dochádza kvalitný dovážaný alkohol. Reštaurácie, ktoré ho nakúpili v predstihu, ho podľa majiteľov prevádzok majú dosť len do jesene. Podľa ich slov chýbajú predovšetkým tvrdé alkoholické nápoje ako je rum, whisky alebo vermút. V baroch a reštauráciách sa tento problém prejavuje najmä v používaní ruských alternatív v miešaných drinkoch,“ uviedol pre TVNOVINY.sk študent zo Slovenska.

Ceny, ako dovozových nápojov, tak aj potravín, sa z pohľadu človeka zo zahraničia neustále zvyšujú najmä kvôli silnejúcemu kurzu rubľa. Rusi tieto zmeny tiež pociťujú, nakoľko stúpajú aj spotrebné dane, náklady na dopravu či pracovnú silu.

Ruská vláda sa na vzniknutú situáciu rozhodla zareagovať dovozom alkoholu cez tretie krajiny. Takýto obchod však sprevádzajú prísne pravidlá, aby sa zabránilo tomu, že sa takýto alkohol bude vyrábať v domácom prostredí.

Chýba pivo aj chmel, situácia s vínom je o niečo lepšia

„Prepáčte, ale to bola posledná fľaša českého piva,“ hovorí čašník v jednej z moskovských reštaurácií. Podobnú odpoveď počujú Rusi čoraz častejšie. Situácia s pivom je v porovnaní s tvrdým alkoholom ešte o niečo komplikovanejšia.

„Problém nie je v produkcii piva ako takého, nakoľko mnohé zahraničné značky produkujú pivo priamo v ruských pivovaroch, no v dovoze chmeľu. V Rusku sa pestujú len približne 2 percentá celkovej ruskej spotreby. Rusko ho teda bude musieť importovať z takzvaných „priateľských“, krajín akou je napríklad Čína.

V ruskej spoločnosti panuje presvedčenie, že európske pivo je neporovnateľne lepšie ako to ruské. Skutočný podiel dovážaného piva je však v Rusku len na úrovni 3-4 percent. Mnohé druhy a značky piva sa tu považujú za zahraničné, no v skutočnosti ich vyrábajú v Rusku,“ hovorí Slovák študujúci v Moskve.

Situácia s vínom je o niečo lepšia, keďže ho na rozdiel od veľkých nadnárodných spoločností väčšinou z Európy dodávajú desiatky malých firiem. Viac sa ho však predáva ako dováža, ruské úrady preto hľadajú cesty, ako problém čo najskôr vyriešiť.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že sankcie sa Západu vrátia ako bumerang a poskytnú nové príležitosti ruským firmám, ktoré budú môcť obsadiť priestor uvoľnený zahraničnými značkami.

„Začali sme hľadať domáce alternatívy k zahraničným pivám a v dôsledku toho sa výber drasticky zmenil. Dovážaný alkohol je teraz o 20 až 50 percent drahší, zatiaľ čo miestne pivá sú niečo lacnejšie, ako boli tie, ktoré sa dovážali pred 24. februárom,“ uviedol Alexander Skripkin, ktorý v Moskve prevádzkuje dva bary.

Láska k európskemu pivu je v Rusku marketingový fenomén. Produkcia obľúbených značiek piva bude pravdepodobne pokračovať pod novými menom a s novými majiteľmi prevádzok, ako to je aj v prípade firmy McDonald´s, ktorú predali ruskému majiteľovi a prešla takzvaným „rebrandingom“.

Rozmanitosť tovarov sa znížila o tretinu

Rôznorodosť dostupných tovarov sa v dôsledku sankcií a odchodu viac ako 900 zahraničných podnikov v ruských obchodoch znížila prakticky vo všetkých kategóriách.

Najväčší rozdiel je cítiť v rozmanitosti odevov a obuvi, nepotravinového tovaru vrátane čistiacich prostriedkov pre domácnosť a výrobkov osobnej starostlivosti. Rozmanitosť v týchto kategóriách sa znížila v priemere až o 33 percent.

V snahe obísť západné sankcie, Rusko povolilo paralelný dovoz tovaru bežnej spotreby, ako aj automobilov, smartfónov, herných konzol a náhradných dielov bez súhlasu majiteľov duševného vlastníctva.

To znamená, že do Ruska sa privážajú bez súhlasu držiteľa obchodných práv. Takéto schémy existovali aj v minulosti, ale teraz ich úrady po uvalení západných sankcií legalizovali. Bol tiež vypracovaný zoznam približne 200 značiek, ktorých výrobky sa môžu na základe týchto podmienok oficiálne do Ruska dovážať.

Cena takéhoto tovaru sa však týmto spôsobom neúmerne predražila a otázkou zostáva aj schopnosť pokryť dopyt celého trhu. Príkladom je citeľná zmena v automobilovom priemysle, keď sa predaj nových áut prepadol o viac ako 78 percent.

Vo výkladoch oficiálnych obchodov však človek zatiaľ nenájde žiadne smartfóny, inteligentné televízory a tablety z paralelného importu, nakoľko sa obchodníci obávajú pokút od výrobcov a diaľkového blokovania zariadení, ktoré boli dovezené do krajiny bez povolenia spoločnosti.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti