Slovákom už dochádza na pumpách trpezlivosť. Zúfalé odkazy motoristov

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Zúfalá situácia na slovenských pumpách. Mesiac čo mesiac ceny pohonných hmôt lámu nové historické rekordy, najnovšie prelomili hranicu euro deväťdesiat. Mnohí motoristi už začínajú uvažovať nad alternatívnym spôsobom prepravy, iní sa nemienia alebo nemôžu vzdať svojho auta.

Nikdy sme netankovali drahšie ako v súčasnosti. Horšie je, že predikcie hovoria ešte o výraznejšom zdražovaní a ceny sa pokojne môžu vyšplhať aj nad dve eurá. A táto hranica už môže čoskoro padnúť. Jedným z najnovších dôvodov je embargo na ruskú ropu, ktoré negatívne zasiahlo do už teraz napätého trhu.

„Embargo na ruskú ropu spôsobí obmedzenie ponuky na svetových trhoch, ktorá už teraz zaostáva za dopytom. Výsledkom toho bude ďalší tlak na rast cien ropy s rizikom posunu až na historické maximá,“ vysvetlil analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Navyše, prišlo to v čase začínajúcej hlavnej motoristickej sezóny a končiacimi sa protipandemickými opatreniami v Číne. Ide o faktory, ktoré tiež výrazne zvyšujú dopyt po rope a teda tlačia jej cenu smerom nahor.

Mnohí motoristi už preto uvažujú, že nechajú kľúče od auta doma a poobzerajú sa po alternatíve.

„Už teraz chodím do práce na bicykli, keď počasie dovolí, aby mi 2 týždne pred výplatou ostalo aspoň na základne potraviny,“ napísal nám čitateľ Radoslav.  

„Už som obmedzila. Cez leto jazdím na elektrickej motorke po meste,“ pridala sa Zlatica.

Prečítajte si tiež:

​Dve eurá je pre mnohých už strop

Najčastejšie sa pod našou výzvou na sociálnej sieti objavovala konkrétna suma, pri ktorej bude pre Slovákov tankovanie problém.

„Dve eurá za liter a potom to bude kombinácia – auto + električka + kolega,“ uviedol Tomáš.

„Nad dve eurá. Potom začnem chodiť na bicykli,“ dodal Pavol.

Väčšina ľudí však vyjadrila názor, že jazdiť autom neprestane. A nie kvôli tomu, že ich netrápia vysoké ceny, ale jednoducho nemajú inú možnosť.  

„Bohužiaľ, pri žiadnej cene, keďže vozím ZŤP dcéru do vedľajšieho mesta (20km) a otočím sa 4x, keďže tam nemienim každý deň zbytočne ostávať. Plus na terapie chodíme, ale už by konečne mohli ceny klesnúť, lebo je to hrozné,“ napísala Dominika.

„Kým budeme musieť chodiť do práce autom, pretože z našej dediny chodí autobus raz za hodinu, aj to na opačnú stranu. Tak tankovať budeme musieť stále. Bohužiaľ si pre to nebudeme môcť dovoliť iné veci,“ povzdychla si Žaneta.

„A dá sa obmedziť, keď človek potrebuje dochádzať do práce? Ceny sú šialené. O chvíľu budeme robiť len na to, aby sme sa do tej roboty vôbec dostali,“ myslí si Monika.

Na druhej strane, na prvý pohľad sa nezdá, že by motoristi výrazne obmedzili tankovanie. Benzínky sú plné, na cestách je stále enormne veľa áut. Oficiálne dáta však ešte nie sú k dispozícii, odkázali nám zo Slovnaftu, ktorý sme požiadali, či Slováci pre enormne vysoké ceny nejako zmenili svoje spotrebiteľské správanie.

​Okolité krajiny proti vysokým cenám bojujú, Slováci zatiaľ len rozmýšľajú

Mnohé krajiny bojujú s vysokými cenami pohonných hmôt. Naposledy tak urobili Nemci a Česi, keď dočasne znížili spotrebnú daň. Hlavne nemeckí motoristi to okamžite pocítili, keď cena benzínu klesla až o 35 centov.

Predtým výrazne zasiahli aj Maďari, ktorí ceny zastropovali na úrovni euro dvadsaťšesť. No od konca mája môžu na ich pumpách tankovať za štátom regulované ceny len motoristi s maďarským EČV. Ceny pomocou nižšej DPH znížili taktiež Poliaci.  

Slovenská vláda stále rozmýšľa, ako znížiť cenu pohonných hmôt. Zatiaľ to však stojí na politických prekáračkách.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.